fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kosmos

NASA wyśle kobiece manekiny w podróż dookoła Księżyca

DLR (CC-BY 3.0)
W 2020 roku NASA wyśle specjalne manekiny dwóch kobiet w podróż dookoła Księżyca. Celem nietypowej misji będzie zbadanie wpływu promieniowania kosmicznego na astronautów.

Przygotowane przez Niemiecką Agencję Kosmiczną (DLR) manekiny - nazwane Helga i Zohar - mają symulować ciała dwóch dorosłych kobiet. Wykonano je z plastiku w sposób odwzorowujący ludzkie tkanki - uwzględniono m.in. różną gęstość kości, tkanek miękkich i organów wewnętrznych.

Każdy z manekinów wyposażono w ponad 5600 czujników. Będą one badać w jaki sposób na "ciała" kobiet będzie wpływało promieniowanie kosmiczne - zarówno jeśli chodzi o skórę, jak i organy wewnętrzne.

Promieniowanie kosmiczne to jedno z najpoważniejszych zagrożeń w kosmosie dla astronautów. Może być czynnikiem, który ograniczy możliwość długich podróży w kosmosie.

Helga i Zohar wyruszą w podróż na pokładzie statku kosmicznego Orion, w ramach misji bezzałogowej. Statek ma okrążyć Księżyc, po czym wróci na Ziemię.

Zohar będzie w czasie podróży ubrana w specjalny kombinezon, który ma chronić astronautów przed promieniowaniem (StemRad). Z kolei "ciało" Helgi nie będzie niczym chronione. W ten sposób naukowcy będą mogli porównać to, jak różni się stopień wystawienia obu "astronautek" na promieniowanie kosmiczne.

NASA chce, by do 2024 roku człowiek wrócił na Księżyc - w ramach tej misji na Księżyc ma polecieć pierwsza w historii kobieta.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA