fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół Franciszka katolicki inaczej?

Synod Amazoński wielu obserwatorom wydał się rewolucyjny. Na zdjęciu papież Franciszek z przedstawicielem jednej z grup etnicznych zamieszkujących Amazonię. Watykan, 17 października 2019
AFP
Papież Franciszek przeprowadza rewolucję, w wyniku której katolików czekają dekady sporów o doktrynę i kształt kościelnych instytucji. Choć reformy budzą opór, pytaniem nie jest to, czy je przeprowadzać, bo przecież zmiany są dla Kościoła czymś normalnym, ale jak, reformując, zachować to, co specyficznie katolickie. To, z czego zrezygnować nie wolno.

Za kilka tygodni, na początku adwentu, w Niemczech rozpoczynają się dwuletnie dyskusje z udziałem biskupów i świeckich zwane drogą synodalną. Papież Franciszek przystał na ich przeprowadzenie, mimo iż z Watykanu dochodzą niekiedy głosy krytyki. Skąd krytyka? Otóż stąd, że niemieccy hierarchowie, duchowni i teolodzy, a także przedstawiciele organizacji świeckich, zamierzają się zająć nie tylko strukturami kościelnej władzy, rolą świeckich, ale także celibatem, a nawet rewizją dotychczasowej katolickiej moralności seksualnej. I nikt nie ukrywa, że celem nie jest szukanie nowych metod głoszenia starej doktryny, ale jej odrzucenie i zastąpienie nową, lepszą, zgodną z duchem czasów.

Zakres proponowanych zmian jest o wiele szerszy niż to, co znaleźć można w dokumencie podsumowującym niedawno zakończony w Watykanie synod, który poświęcony był problemom Amazonii. A już ten wydał się wielu rewolucyjny.

Doktryny dla każdego

Czas pożegnać ...

Źródło: Plus Minus
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA