fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kościół

Złamią tajemnicę spowiedzi, aby zgłaszać pedofilów? Księża nie chcą

AdobeStock
Jak podaje CNN, przedstawiciele Kościoła katolickiego w Australii nie chcą, aby księżą zmuszani byli do zgłaszania przypadków wykorzystywania seksualnego dzieci, o których dowiedzieli się podczas spowiedzi.

Jak informuje CNN, Australijski Kościół ogłosił, że zaakceptuje 98 proc. zaleceń sformułowanych w wyniku rządowego śledztwa, dotyczącego wykorzystywania seksualnego dzieci przez księży.

Czytaj także: Watykan: Kardynał George Pell podejrzany o pedofilię

 

 

Przymusowe zgłaszanie przypadków, ujawnionych podczas spowiedzi jest jednym z zaleceń.

Księża nie chcą jednak się na to zgodzić, aby zachować „świętość spowiedzi”. W ich opinii, ujawnianie tajemnicy „naruszałoby wolności religijne”. "Jedynym zaleceniem, którego nie możemy zaakceptować, jest usunięcie taemnicy spowiedzi" - powiedziała na konferencji prasowej siostra Monica Cavanagh, przewodnicząca Religii Katolickiej w Australii.

„Decyzja Kościoła o odrzuceniu zalecenia jest ogromną przeszkodą dla instytucji oraz nie pomaga w odzyskaniu zaufania społeczeństwa, które zostało zniszczone skandalami związanymi z wykorzystywaniem dzieci w Australii i za granicą” - zaznacza CNN.

W toku pięcioletniego śledztwa, królewska komisja ds. instytucjonalnego reagowania na seksualne wykorzystywanie dzieci, przesłuchała ponad 8 tysięcy osób. W jego wyniku okazało się, że 7 proc. kapłanów w Australii zostało oskarżonych o wykorzystywanie seksualne dzieci. W roku 2017 powstał raport, który zawiera 189 zaleceń. Dotyczą one „porażki” instytucji australijskich w celu ochrony dzieci. 20 z nich odnosiło się bezpośrednio do Kościoła katolickiego.

Źródło: CNN
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA