fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Minister Niedzielski potwierdza wykrycie w Polsce brytyjskiego wariantu koronawirusa

Adam Niedzielski
Fotorzepa, Jakub Czermiński
Dzisiaj w nocy otrzymaliśmy informację na temat tego, że prywatne laboratorium w Krakowie potwierdziło obecność brytyjskiej mutacji koronawriusa w Polsce - przyznał minister zdrowia Adam Niedzielski.

- Jest to informacja, która nas nie zaskakuje - trudno przypuszczać aby wirus występujący w różnych krajach Europy, nie był obecny w Polsce - podkreślił Niedzielski.

Minister poinformował też, że w sprawie wykrytego w Krakowie przypadku zakażenia koronawirusem szybko udało się ustalić, że zakażoną była 42-letnia kobieta, a zakażenie wykryto u niej 23 grudnia (badanie przeprowadzono dzień wcześniej).

- To była osoba z Wielkiej Brytanii, która gościła w domu, i została izolowana. Po zakończeniu izolacji wyjechała do Wielkiej Brytanii, a osoba, z którą spędzała święta wyjechała do Austrii - poinformował Niedzielski.

- Mamy tutaj bezpieczną sytuację, ale to nie oznacza, że ten wirus w innych miejscach nie występuje - zastrzegł minister.

Wariant wykryty w Wielkiej Brytanii obejmuje mutację, która zwiększa zakaźność wirusa nawet o 70 proc. w stosunku do dotychczas dominującego wariantu.

Brytyjski wariant koronawirusa ma być odpowiedzialny za gwałtowny wzrost liczby wykrywanych zakażeń w Irlandii i Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach.

Źródło: TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA