fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Warianty koronawirusa. Moderna: Nasza szczepionka jest skuteczna

AFP
Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna poinformował, że opracowana przez niego szczepionka przeciw COVID-19 działa także przeciw nowym szczepom koronawirusa SARS-CoV-2, w tym tzw. wariantowi brytyjskiemu i południowoafrykańskiemu (B.1.1.7 i B.1.351), choć w przypadku wariantu wykrytego w RPA liczba przeciwciał jest mniejsza.

Moderna opublikowała oświadczenie, w którym poinformowano o wynikach badań dotyczących skuteczności szczepionki mRNA przeciw COVID-19 przeciw nowym wariantom koronawirusa, w tym B.1.1.7 i B.1.351, zidentyfikowanym po raz pierwszy w Wielkiej Brytanii i RPA.

Producent przekazał, że badanie nie wykazało istotnych różnic w działaniu na wariant B.1.1.7 w porównaniu do wcześniejszych wariantów. W przypadku wariantu B.1.351 zaobserwowano sześciokrotne zmniejszenie liczby przeciwciał neutralizujących. "Pomimo tego zmniejszenia, poziom przeciwciał przy wariancie B.1.351 pozostaje nad poziomem, który powinien dawać ochronę" - czytamy w komunikacie Moderny.

W tekście dodano, że niższe miana przeciwciał mogą sugerować "potencjalne ryzyko wcześniejszego zaniku odporności na nowe szczepy B.1.351".

Czytaj także: W Polsce ruszają badania zmienności koronawirusa SARS-CoV-2

Firma przekazała, że badanie zostało przeprowadzone we współpracy z ośrodkiem badawczym (VCR) amerykańskiego Narodowego Instytutu Alergii i Chorób Zakaźnych (NIAID).

Moderna przekazała, że zamierza zbadać podawanie dodatkowej, trzeciej dawki szczepionki przeciw COVID (mRNA-1273) w celu zbadania zdolności do dalszego wytwarzania przeciwciał przeciw nowym szczepom koronawirusa.

Firma poinformowała także, że rozpoczęła prace nad modyfikacją szczepionki, która ma zwiększyć liczbę wytwarzanych przeciwciał w przypadku wariantu B.1.351.

Czytaj także: Ile osób zmarło w Polsce w 2021 r.? Dane mówią o wzroście liczby zgonów

W Polsce wykryto już tzw. brytyjski wariant koronawirusa (określany jako B.1.1.7). Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informowała wcześniej, że nowy wariant wirusa wykryto jak dotąd w 60 państwach świata.

Wariant wykryty w Wielkiej Brytanii obejmuje mutację, która zwiększa zakaźność wirusa nawet o 70 proc. w stosunku do dotychczas dominującego wariantu; ma być odpowiedzialny za gwałtowny wzrost liczby wykrywanych zakażeń w Irlandii i Wielkiej Brytanii w ostatnich tygodniach.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA