fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Unia czeka na szczepionki. Ma już trzy umowy

AFP
Unia kontraktuje setki milionów dawek szczepionki na koronawirusa. A państwom członkowskim radzi przygotować się na ich dystrybucję.

Korespondencja z Brukseli

Komisja Europejska zawarła umowy z trzema koncernami farmaceutycznymi na zakup szczepionki na koronawirusa, prowadzi negocjacje z kolejnymi trzema i prosi państwa członkowskie o dołożenie funduszy na kontrakt z siódmym dostawcą.

Dzięki temu, że reprezentuje 27 państw, to w wyścigu po szczepionkę jest silnym partnerem w rozmowach. Ale ostrzega: szczepionka musi być całkowicie bezpieczna, zatem nie należy się jej spodziewać wcześniej niż za kilka miesięcy. Dopóki jej nie ma, przed wirusem trzeba się bronić innymi sposobami. A nawet jak już się pojawi, nie będzie panaceum. Skuteczność szczepionki przeciw grypie waha się (w zależności od roku) od 40 do 60 proc.

– Szczepionka nie będzie cudownym środkiem, ale odegra kluczową rolę w ratowaniu życia i powstrzymywaniu pandemii. A kiedy, i jeśli, zostanie wynaleziona bezpieczna i skuteczna szczepionka, musimy być przygotowani do jej jak najszybszego wprowadzenia, w tym budowania zaufania obywateli do jej bezpieczeństwa i skuteczności – powiedziała w czwartek Stella Kyriakides, unijna komisarz ds. zdrowia. Dodała: „to nie szczepionki, ale programy szczepień ocalą ludzkie życia”. Dlatego państwa członkowskie muszą być przygotowane do ich przeprowadzenia.

Szczepionki dotrą w tym samym momencie do wszystkich państw UE według klucza liczby ludności. Ale programy szczepień to już kompetencje władz narodowych.

Zdaniem Brukseli choć szczepionki jeszcze przynajmniej przez kilka miesięcy nie będzie na rynku, to już teraz trzeba zacząć przygotowania. Przede wszystkim zaplanować ich szybkie dostarczenie najbardziej potrzebującym, do czego potrzebny będzie sprzęt i wykwalifikowany personel.

Trzeba już teraz myśleć o magazynach-chłodniach i samochodach-chłodniach. Ponadto w dobie rosnących wpływów ruchu antyszczepionkowego konieczna jest akcja edukacyjna. A także zapewnienie łatwego i niedrogiego dostępu do szczepionki. Na początek powinni ją dostać pracownicy służby zdrowia i ośrodków opieki, osoby powyżej 60. roku życia, osoby zagrożone ze względu na stan zdrowia, pracownicy o krytycznym znaczeniu; osoby, które nie mogą utrzymywać dystansu społecznego, a także te w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.

KE podpisała już kontrakty z trzema firmami farmaceutycznymi: AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica (należącą do grupy Johnson & Johnson) i pomyślnie zakończyła wstępne rozmowy z CureVac , BioNTech-Pfizer oraz Moderną. W sumie na razie zakontraktowała 900 milionów dawek, z opcją dokupienia kolejnych 700 milionów. Ale negocjuje dalej i apeluje nawet do państw członkowskich o wydzielenie funduszu na kontrakt z siódmym dostawcą. Ludność UE to co prawda 446 mln, ale nie ma pewności, ile z programów badawczych prowadzonych przez koncerny farmaceutyczne zakończy się powodzeniem.

W zamian za prawo do zakupu określonej liczby dawek w określonym terminie Komisja finansuje część kosztów, które producenci muszą ponieść na początkowym etapie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA