fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Co zostanie otwarte? Sasin: Lasy - tak, szkoły - nie

Fotorzepa, Jakub Czermiński
Od 20 kwietnia możemy się spodziewać otwarcia lasów i skwerów - powiedział w RMF FM wicepremier Jacek Sasin. Pytany, kiedy uczniowie wrócą do szkół odparł, że "na razie nie".

- Decyzje ostateczne nie zapadły, bo będą zapadały dzisiaj i dzisiaj będą komunikowane. Mogę powiedzieć, o czym dyskutujemy - powiedział wicepremier odpowiadając na pytanie, kiedy otwarte zostaną sklepy inne niż spożywcze i z chemią gospodarczą. - Tak wygląda rzeczywistość, mówię jak jest - dodał.

- Myślę, że w pierwszej kolejności, już od najbliższego poniedziałku, możemy się spodziewać otwarcia lasów, skwerów, terenów zielonych, bulwarów - czyli miejsc, w których moglibyśmy zażywać aktywności na świeżym powietrzu - oświadczył Jacek Sasin.

Poinformował, że ograniczenia dotyczące zgromadzeń, odstępu między ludźmi czy noszenia maseczek prawdopodobnie pozostaną w mocy.

- Druga sprawa, która jest najbardziej prawdopodobna, to zmiana limitu osób przebywających w sklepach, uzależniona tym razem już nie od liczby kas, ale od powierzchni sklepów - oświadczył. - Dyskutujemy również i myślę, że to też mogę powiedzieć, że jest prawdopodobne, że te same zasady będą dotyczyły również kościołów, miejsc kultu religijnego.

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, apelował do premiera Mateusza Morawieckiego, by w trakcie sprawowania kultu religijnego, czynności lub obrzędów religijnych "w danym obiekcie znajdowała się jedna osoba na 9 metrów kwadratowych, nie wliczając w to osób sprawujących kult i posługujących lub osób zatrudnionych przez zakład lub dom pogrzebowy w przypadku pogrzebu".

- Nie mogę potwierdzić tych 9 metrów kwadratowych. Szczerze mówiąc, pamiętam wczorajsze rozmowy na ten temat, to raczej mówiliśmy o 15 metrach jako takiej bezpiecznej powierzchni - powiedział pytany o to Jacek Sasin. Zastrzegł, że to na razie wstępne dyskusje. - Ostateczne decyzje dopiero przed nami - podkreślił. Dopytywany stwierdził, że limit dotyczący kościołów miałby zostać zwiększony w tym samym czasie, co ten dotyczący sklepów. - Nie ma powodu, żeby to rozróżniać - dodał.

Kiedy otwarte zostaną salony fryzjerskie i kosmetyczne? - Mogę powiedzieć, że w dalszej kolejności - oświadczył wicepremier. Dodał, że rząd chce poluzować pewne ograniczenia a później sprawdzić, "jak to zadziała". - Musimy zobaczyć, czy to nie spowoduje jakichś perturbacji zdrowotnych, zwiększenia liczby chorych i wtedy będziemy podejmować dalsze kroki - powiedział.

- Na razie nie - oświadczył Sasin pytany, kiedy uczniowie wrócą do szkół. - Na razie tego nie dyskutowaliśmy - dodał zaznaczając, że otworzenie szkół jest w tej chwili zbyt ryzykowne, ponieważ chodzi o "bardzo duże zbiorowiska osób".

Źródło: RMF FM
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA