fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Bolsonaro przeciw zaostrzaniu kwarantanny

AFP
Prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, przekonywał w poniedziałek, że rygory kwarantanny w Brazylii nie mogą być zaostrzane, ponieważ niszczy to miejsca pracy na czym najbardziej ucierpią najubożsi mieszkańcy kraju.

W rozmowie z Rede TV Bolsonaro skrytykował nakazy samoizolacji i inne obostrzenia wprowadzone przez lokalne władze, których celem jest ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa SARS-CoV-2. W tej sprawie prezydent Brazylii ma inne zdanie, niż jego minister zdrowia, Luiz Henrique Mendetta.

Mendetta w poniedziałek wezwał Brazylijczyków, by zachowywali maksymalny dystans społeczny, aby zmniejszyć presję na system ochrony zdrowia w Brazylii.

- Nie można wprowadzić więcej środków kwarantanny niż już wprowadzono - mówił z kolei Bolsonaro dodając, że ludzie pytają go, kiedy będą mogli wrócić do pracy.

W poniedziałek brazylijski Senat przyjął ustawę gwarantującą najuboższym mieszkańcom kraju wypłatę przez trzy miesiące 600 reali brazylijskich (ok. 117 dolarów) w ramach pakietu pomocowego wartego niemal 50 mld reali.

Zdaniem Bolsonaro wszystkie środki mające na celu walkę z koronawirusem mogą kosztować ok. 800 mld reali, a gospodarka może wrócić po epidemii do normy w ciągu roku.

Wcześniej Bolsonaro określił gubernatorów stanów najbardziej dotkniętych koronawirusem "niszczycielami miejsc pracy" i sugerował, że demokracja może być zagrożona, jeśli kryzys związany z koronawirusem doprowadzi do chaosu społecznego.

- Kiedy sytuacja zmierza ku chaosowi, z masowym bezrobociem i głodem, jest to żyzny grunt do wykorzystania przez tych, którzy chcą sięgnąć po władzę i nigdy jej nie oddać - mówił prezydent do dziennikarzy przed Pałacem Prezydenckim.

W ubiegłym tygodniu Bolsonaro sugerował, że "lewica może skorzystać na chaosie".

W Brazylii koronawirusem zaraziło się jak dotąd 4579 osób. 159 osób zmarło.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA