fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Bolsonaro: Inne wirusy zabiły więcej ludzi. Wróćmy do pracy

AFP
Brazylijskie władze regionalne zostały skrytykowane przez prezydenta Jaira Bolsonaro, który podkreślił, że wprowadzane przez nich okresy kwarantanny, które mają na celu zahamowanie rozprzestrzeniania się koronawirusa, w rzeczywistości są „przestępcze oraz niszczą kraj i jego gospodarkę”.

- Działania niektórych gubernatorów i burmistrzów są zbrodnią. One niszczą Brazylię - stwierdził prezydent Brazylii Jair Bolsonaro, cytowany przez agencję Reutera. Jak podkreślił, zamiast wprowadzani powszechnych ograniczeń w swobodzie poruszania się czy prowadzenia działalności gospodarczej, powinno się chronić przed wirusem osoby starsze oraz te, które mają problemy zdrowotne (to głównie takie osoby są ofiarami śmiertelnymi Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa).

„Jeśli firmy nie produkują, nie płacą pensji. Jeśli gospodarka się załamie, pracownicy publiczni również nic nie otrzymają. Musimy otwierać firmy i robić wszystko, aby zachować starsze osoby w zdrowiu” - napisał prezydent Brazylii na Twitterze.

Bolsonaro powoływał się w czasie spotkania z dziennikarzami na prezydenta USA Donalda Trumpa przedstawiając gospodarcze argumenty przeciwko szeroko zakrojonym kwarantannom zalecanym przez ekspertów ds. zdrowia publicznego, zdaniem których system ochrony zdrowia w Brazylii nie poradzi sobie z epidemią koronawirusa, jeśli ta przybierze dużą skalę.

- Inne wirusy zabiły znacznie więcej ludzi niż ten i nie było całego tego zamieszania - powiedział Bolsonaro dziennikarzom przed swoją rezydencją. - To co robią niektórzy burmistrzowie i gubernatorzy to przestępstwo. Oni niszczą Brazylię - dodał odnosząc się do tych przedstawicieli władz lokalnych, którzy ograniczają swobodę poruszania się mieszkańców lub  swobodę prowadzenia działalności gospodarczej.

- Jeśli nie wrócimy do pracy, Brazylia może oddalić się do demokratycznej normalności - dodał Bolsonaro.

We wtorek, w orędziu do Brazylijczyków, Bolsonaro umniejszał zagrożenie związane z koronawirusem podkreślając, że "90 proc. z nas nie będzie mieć objawów jeśli zostanie zarażonych".

Prezydent Brazylii mówił też, że nie obawia się zakażenia koronawirusem, gdyż w przeszłości był sportowcem. - Nie miałbym się czym martwić. Nawet nic bym nie poczuł, w najgorszym wypadku to byłoby jak mała grypa - podkreślał.

W Brazylii potwierdzono dotąd 2201 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Z powodu Covid-19, choroby wywoływanej przez koronawirusa, zmarło 46 osób.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA