fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Samotne porody Polek w czasach epidemii

Prof. Mirosław Wielgoś
archiwum prywatne
Nie potwierdzono wertykalnej transmisji koronawirusa - to znaczy wewnątrzmacicznie - od matki do dziecka – mówi prof. Mirosław Wielgoś, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, ginekolog- położnik

Prof. Mirosław Wielgoś: Obecna sytuacja bardzo niepokoi kobiety w ciąży. Choć wiedzą, że podczas porodu miejsce w szpitalu raczej się dla nich znajdzie. Ale pytają też często, co z wizytami planowanymi. Czy mają je na razie odłożyć? Gdzie się udać, jeśli położnik nie przyjmuje?

To, że porody muszą się odbywać, jest oczywiste. Również wizyty w ramach opieki przedporodowej będą realizowane na bieżąco - tego nie da się przecież odłożyć. Pacjentki jednak muszą przychodzić na wizyty pojedynczo, bez osób towarzyszących. To samo dotyczy porodów z udziałem osoby bliskiej - niestety, w obecnej sytuacji epidemiologicznej są one zawieszone.

A co z ciężarnymi, które zarażą się koronawirusem. Jaką dzisiaj mamy wiedzę na temat zdrowia dziecka w przypadku zakażenia mamy?

Na razie mamy zbyt mało danych, aby móc z całą pewnością i w oparciu o wiarygodne badania stwierdzić, jaki jest wpływ wirusa SARS-CoV-2 na rozwój ciąży. Nasza dotychczasowa wiedza opiera się na pojedynczych przypadkach, a na tej podstawie nie można formułować ostatecznych wniosków. Wydaje się jednak, że w przypadku zakażenia w zaawansowanej ciąży ryzyko dla matki i dziecka nie jest wysokie, aczkolwiek są doniesienia o pojedynczych przypadkach potwierdzonego zakażenia u noworodka.

Nie potwierdzono jednak wertykalnej transmisji wirusa - to znaczy wewnątrzmacicznie, od matki do dziecka - uznając tym samym za bardziej prawdopodobne zakażenie drogą kropelkową we wczesnym okresie poporodowym.

Mówi się w żartach, że kwarantanny zwiększą dzietność Polaków. Czy to dobry moment na zajście w ciążę ? Jak zakażenie może wpłynąć na pierwsze dni i tygodnie płodu?

Aby wiedzieć, jaki jest wpływ infekcji na rozwój wczesnej ciąży, musimy jeszcze zaczekać i zebrać więcej informacji. Jednakże w tej sytuacji - mając na względzie daleko posunięte środki ostrożności - kobiety planujące ciążę powinny czasowo odłożyć swoje plany prokreacyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA