fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

Europejskie standardy w badaniu składu kosmetyków

AdobeStock
Siedem dyrektyw Unii Europejskiej dotyczących metod analiz stosowanych przy kontrolowania składu kosmetyków wprowadza projekt rozporządzenia, który trafił do konsultacji publicznych.

Metody analityczne, które wdraża projekt rozporządzenia w sprawie metod oznaczeń próbek niezbędnych do kontroli bezpieczeństwa produktów kosmetycznych , mogą być wykorzystywane w ramach nadzoru przy dokonywaniu laboratoryjnych analiz chemicznych produktów kosmetycznych. W blisko 200-stronicowym załączniku do projektu rozporządzenia opisano metody analityczne służące do identyfikacji i oznaczania związków chemicznych stosowanych w różnych produktach kosmetycznych, m.in. amoniaku, nitrometanu, kwasu tioglikolowego, który stosuje się w preparatach do trwałej ondulacji i depilatorach chemicznych, fluoru w preparatach do pielęgnacji jamy ustnej, azotanu srebra, baru i strontu w pigmentach i lakach oraz konserwantów dozwolonych do stosowania w produktach kosmetycznych – alkoholu benzylowego, kwasu benzoesowego, sorbowego i parabenach.

Projektowane rozporządzenie zastąpi rozporządzenie z dnia 23 grudnia 2002 r. w sprawie określenia procedur pobierania próbek kosmetyków oraz procedur przeprowadzania badań laboratoryjnych, które utraci moc z dniem 1 stycznia 2020 r., zgodnie z art., 63 ustawy z dnia 4 października 2018 r. o produktach kosmetycznych.

Etap legislacyjny: konsultacje publiczne

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA