fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konsumenci

E-papierosy tylko dla pełnoletnich

123RF
Niepełnoletni nie kupi e-papierosa, a dorosły nie zapali go w miejscu objętym zakazem palenia.

Koniec z paleniem e-papierosów na przystankach, w szpitalach, szkołach, obiektach sportowych, a także wszystkich miejscach objętych zakazem palenia. E-papierosów i zapasowych pojemników z płynem nie kupi też niepełnoletni, a sprzedawca będzie musiał umieścić w widocznym miejscu tabliczkę z informacją o zakazie sprzedaży osobom poniżej 18. roku życia. Nie będzie też można ich kupić w automatach.

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych dostosowuje polskie przepisy do obowiązujące w Unii Europejskiej dyrektywy tytoniowej z 2014 r., która miała zostać wdrożona przez państwa członkowskie do 20 maja tego roku.

Nowe przepisy regulują także sprzedaż papierosów klasycznych, m.in. zakazując tych o charakterystycznym aromacie, z wyjątkiem papierosów mentolowych, na które dyrektywa nałożyła okres przejściowy do 2020 r.

Zmienią się również opakowania. Znajdą się na nich graficzne i tekstowe ostrzeżenia o szkodliwości palenia, m.in. zdjęcia narządów chorobowo zmienionych czy hasła, np. że palenie jest przyczyną miażdżycy.

etap legislacyjny: czeka na podpis prezydenta

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA