fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Rosyjskie okręty mają nową broń. Wywołuje halucynacje

Mil.ru [CC BY 4.0 (https://creativecommons.org/licenses/by/4.0)]
Dwa rosyjskie okręty zostały wyposażony w nową broń, która - w czasie testów - wywoływała u niektórych poddanych jej działaniu halucynacje i torsje - informuje amerykański "Newsweek".

RIA Novosti informuje, że na fregatach Admirał Gorszkow oraz Admirał Kasatanow zainstalowano urządzenie zakłócające przeciwnikowi zdolność widzenia określone jako Filin 5P-42.

Celem urządzenia jest "oślepienie i obezwładnienie napastnika" co jest możliwe dzięki emisji wiązki światła, która przeszkadza przeciwnikom w obserwacji okrętu, na którym znajduje się urządzenie. Filin 5P-42 zakłóca także działanie urządzeń noktowizyjnych, a także celowników laserowych i wystrzelonych w kierunku okrętu pocisków.

W czasie testów ochotnicy próbowali trafić cele chronione przez urządzenie Filin 5P-42 za pomocą karabinów snajperskich, karabinów maszynowych etc. Okazało się, że strzelcy nie byli w stanie dostrzec celu, gdy urządzenie było włączone.

45 proc. uczestników testów próbując namierzyć cel czuło mdłości, zawroty głowy, było zdezorientowanych. 20 proc. doświadczyło halucynacji i miało wrażenie, że "kula światła porusza się tuż przed nimi".

Producent twierdzi, że urządzenie może też tymczasowo oślepiać atakujących.

Źródło: Newsweek
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA