fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Konflikty zbrojne

Napięcie w Kosowie po oskarżeniu byłego dowódcy UCK

Youtube
Rada Prokuratorów Kosowa w oświadczeniu wydanym we wtorek ostrzega przed politycznie motywowanymi atakami na oskarżycieli w sprawie przeciwko byłemu dowódcy UCK i obecnemu liderowi Inicjatywy na rzecz Kosowa (NISMA) Fatirowi Limajowi.

Warto zauważyć, że sprawa Limaja, oskarżonego o zbrodnie wojenne przeciwko ludności cywilnej, jest pierwszym tego typu postępowaniem, po przejęciu kompetencji w tym zakresie przez organy ścigania Kosowa od unijnej misji EULEX.

Fatir Limaj, obecny parlamentarzysta został oskarżony o zbrodnie wojenne na albańskiej ludności cywilnej popełnione w październiku 1998 roku. Limaja sądzonego także m.in. w sprawie Masakry Kleckiej, przesłuchano w Prisztinie już w maju 2016 roku.

Lider NISMA jest jednym z najsilniejszych krytyków rządu Kosowa i jednym z czołowych polityków protestujących przeciwko dyktatowi UE i normalizacji stosunków z Belgradem. Należy jednak pamiętać, że Limaj przez lata był prawą ręką obecnego prezydenta Kosowa Hashima Thaciego. Co ciekawe, w 2014 roku postanowił zerwać tę współpracę, trwającą aż od czasu wojny.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA