fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komercyjne

Dwa miliony metrów biur bez najemców

Adobe Stock
Tylko w oddanych już budynkach na najemców czekały w czerwcu 2 mln mkw. biur. To kolejny miesiąc wzrostu wolnej powierzchni – podaje platforma REDD.

Zasoby powierzchni biurowej w Polsce to już prawie 13 mln mkw. – Mówiąc o wolnej powierzchni w budynkach istniejących oraz tych w budowie, na koniec czerwca na rynku dostępnych było ponad 2,7 mln mkw. biur – wskazuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający REDD.

W gotowych biurowcach przybyło 66 tys. mkw. powierzchni, a w obiektach w budowie pojawiło się prawie 25 tys. mkw. czekających na przyjęcie najemców.

Jak mówi Piotr Smagała, po raz pierwszy od kilku miesięcy obserwujemy wzrost wolnej powierzchni w budowanych obiektach. Dla porównania w maju w powstających biurowcach wynajęto ponad 26 tys. mkw.

W samej Warszawie jest już prawie 7 mln mkw. biur. Wzrósł współczynnik pustostanów – w czerwcu wynosił 12,13 proc. Średni czynsz w stolicy delikatnie spadł w porównaniu z majem. Dziś jest to 13,78 euro za mkw. miesięcznie.

- Wzrost zanotował także REDD INDEX – to liczony w dniach wskaźnik średniego czasu, jaki jest potrzebny na wynajęcie powierzchni biurowej. Dziś jest to 311 dni, o osiem więcej niż w maju – podają analitycy REDD.

W Warszawie buduje się 504 tys. mkw. biur. Najwięcej nowej powierzchni pojawi się na Woli – to niemal 52 proc. wszystkich warszawskich powierzchni w budowie.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA