fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Czy Jacek Kurski wykorzystał swoją pozycję?

Fotorzepa, Piotr Guzik
Dlaczego „Rzeczpospolita” tak bardzo interesuje się drobnym, 20-minutowym spóźnieniem Jacka Kurskiego, który po czasie miał złożyć dokumenty w konkursie na prezesa TVP? Bo w tej sprawie, jak w soczewce, skupiają się problemy, z którymi zmagamy się w Polsce od lat.

Nie powinno być przyzwolenia na lekceważenie dla prawa, procedur i po prostu dla państwa. Skoro ponad podziałami zgadzamy się, że państwo nie powinno działać jedynie teoretycznie, to musimy na poważnie troszczyć się właśnie o przestrzeganie procedur.

Czytaj więcej:

Prezes Kurski nielegalnie wybrany

Argumenty, że to „tylko parę minut”, wyglądają niepoważnie przy tym, co ujawnił w poniedziałek dziennikarz „Rzeczpospolitej” Wiktor Ferfecki. Urzędniczka Sejmu już po czasie miała podbić stemplem przyjęcie pustej (!) koperty, do której dopiero później kompletowane były dokumenty. Można powiedzieć, że nie popełniła żadnej zbrodni, zlekceważyła tylko biurokratyczne wymogi. Ale jeżeli nawet urzędnicy w Sejmie tak „swobodnie” traktują klarowne przepisy i przejrzyste procedury, to kto ma traktować je poważnie?

Problem jest poważniejszy niż tylko przestrzeganie biurokratycznych procedur. Czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić, by tak liberalnie został potraktowany przez tę urzędniczkę jakiś inny kandydat, zgłaszający się do konkursu na prezesa TVP? A jeżeli nie, to czy nie pokazuje to obrazowo, że państwo działa jedynie fasadowo? Że prawo, procedury i wymogi sobie, ale za ich fasadą obowiązują zupełnie inne zasady?

Można powiedzieć, że nic się nie stało: Jacek Kurski przecież w końcu złożył dokumenty. A poza tym można oburzać się na naszą dziennikarską naiwność, bo „przecież ten konkurs i tak był ustanowiony” – jak zwykli pisać internauci w komentarzach. Ale jeśli państwo ma sens, to właśnie dlatego, że narzuca jasne, konkretne i obowiązujące wszystkich zasady gry – każdej gry: politycznej, rynkowej, także medialnej. Te zasady są po to, by słabsi mogli konkurować z silniejszymi na równych prawach. By o konkurencji, także politycznej, decydował nie argument siły, a siła argumentów. To istota państwa. I dlatego tak bardzo interesujemy się tym „drobnym spóźnieniem”, dlatego patrzymy na ręce prezesa Jacka Kurskiego – bo to on był tym silniejszym.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA