fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Pierwszy elektryczny pociąg Pesy pojedzie do Czech

materiały prasowe
Pesa sprzedała za granicę pierwszy elektryczny pociąg. Klientem jest prywatny przewoźnik Regio Jet. Do 15 grudnia 2021 roku Pesa ma dostarczyć siedem dwuwagonowych pociągów Elf.eu wartości 84 mln zł.

Są to pierwsze pociągi Pesy mogące czerpać prąd z sieci prądu stałego o napięciu 3 kV lub prądu zmiennego o napięciu 25 kV. Pociągi będą obsługiwać Kraj Usti, który zmieni zasilanie z prądu stałego na zmienny. - Dla nas jest to perspektywiczny kontrakt i poważne poszerzenie możliwości - zapewnia prezes Pesa Krzysztof Sędzikowski.

Elfy.eu będą także jedyni z pierwszych pociągów Pesy z homologacją wystawioną przez Europejski Urząd Kolejowy.

Pesa planuje uzgodnić do czerwca br. wymagania techniczne dla pociągów. Projekt i budowa prototypu zajmie około roku i kolejny rok potrwają badania homologacyjne. Pesa zamierza dostarczyć pierwszy pociąg we wrześniu 2021 roku.

Elf.eu pomieści 110 pasażerów i pomknie z prędkością do 160 km/h. - Zależy nam na nowoczesnych, komfortowych pociągach. Wszystkie będą wyposażone w klimatyzacje, wifi, gniazdka elektryczne. Dzięki wysokiej wysokiej jakości usług notujemy stały wzrost pasażerów, w ubr. o 29 proc. Podkreślił założyciel i prezes RegioJet Radom Janczura.

materiały prasowe

RegioJet przewiozła w 2018 blisko 10 mln pasażerów i zanotowała 100 mln koron zysku brutto. Przewoźnik zamierza w najbliższych latach wydać miliard koron na nowy tabor. Polowe z tej sumy pochłonie kontrakt z Pesa.

Sędzikowski odniósł się tez do kontraktu z DB. - W marcu kończymy dostawy dwuczłonowych Linków i pozostaną tylko 3-członowe. Dostawy odbywają się zgodnie z harmonogramem. Do końca roku dostarczymy 72 zamówione pojazdy - zapewnił Prezes Pesy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA