fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koleje

Największa modernizacja Deutsche Bahn w historii

Bloomberg
Rząd federalny i Deutsche Bahn podpisały porozumienie o zainwestowaniu w ciągu najbliższych 10 lat 86 mld euro w unowocześnienie sieci. Ma to być największa modernizacja w historii Niemiec.

Rząd przeznaczy 62 mld euro, średnio po 8,6 mld rocznie na wymianę torowisk, odnowienie stacji, kontroli systemu sygnalizacji i zaopatrzenia w energię elektryczną. To jedna z części działań władz mających doprowadzić do zmniejszenia emisji dwutlenku węgla w ramach walki ze zmianami klimatu. Partnerzy ze strefy euro i MFW apelowali do Berlina od lat o zwiększenie nakładów publicznych na pobudzenie gospodarki kraju.

Uzgodniony program oznacza wzrost inwestycji o 54 proc. w porównaniu z okresem 2015-19. „Lata dwudzieste będą złotą erą dla kolei" — oświadczył minister transportu, Andreas Scheuer.

W Niemczech zainwestowano wiele miliardów w unowocześnienie kolei po latach redukowania jej kosztów związanych z nieudaną próbą wprowadzenia Deutsche Bahn na giełdę. W ostatnich latach Niemcy straciły mocno na opinii sprawnie działającej i punktualnej sieci kolejowej, gdy dochodziło do częstych opóźnień, a wiele wiaduktów pamiętających czasy cesarstwa wymagało pilnego remontu. Deutsche Bahn ma również poważny problem ze spadkiem udziału w przewozach towarów.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA