fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Klęski żywiołowe

Trzęsienie ziemi w Turcji. Po 33 godzinach pod gruzami 70-latek uratowany

prowincja Izmir, Turcja - ratownicy szukają uwięzionych pod gruzami budynku, który zawalił się po trzęsieniu ziemi
AFP
Ratownikom szukającym osób, które przeżyły trzęsienie ziemi w Turcji udało się uratować 70-letniego mężczyznę, który przez 33 godziny był przysypany. Liczba ofiar przekroczyła 60.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7,0 zarejestrowano na Morzu Egejskim w piątek przed godz. 16:00 czasu polskiego. Wstrząsy odczuwalne były w Grecji i Turcji. Na greckiej wyspie Samos zginęło dwoje nastolatków, przygniecionych walącą się ścianą. W wyspę uderzyła wywołana trzęsieniem ziemi fala tsunami.

Dowiedz się więcej: Silne trzęsienie ziemi w Turcji i Grecji. Runęły domy, zginęli ludzie

Największe zniszczenia trzęsienie spowodowało w tureckiej prowincji Izmir. W niedzielę władze poinformowały, że liczba ofiar śmiertelnych trzęsienia wzrosła w Turcji do 62.

Gruzy zawalonych budynków od piątku przeszukują ratownicy. Akcję utrudniają liczne wstrząsy wtórne. W Bayrakli udało się uratować 70-latka, który był przysypany przez 33 godziny. Mężczyzna mieszkał w okolicy, w której stare budynki stopniowo zastępowane były nowymi, bardziej odpornymi na trzęsienia ziemi. Jak wynika z nagrań pokazanych przez turecką telewizję, to właśnie starsze domy uległy zniszczeniu.

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział, że rząd jest zdeterminowany, by "wyleczyć rany" poszkodowanych mieszkańców Izmiru przed nadejściem chłodów i deszczu. Dla pozbawionych dachu nad głową rozstawiono ponad 3 tys. namiotów z 13 tys. łóżek.

Turecka agencja ds. sytuacji nadzwyczajnych (AFAD) przekazała, że w piątkowym trzęsieniu rannych zostało 940 osób. Ponad 700 poszkodowanych wypisano już ze szpitali. Jak powiedział minister zdrowia Fahrettin Koca, intensywnej terapii wymaga osiem ofiar.

Źródło: rp.pl / Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA