fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Katastrofy

Sześć miesięcy po tragedii rozbierają most w Genui

AFP
Inżynierowie rozpoczęli w piątek delikatną operację rozbierania konstrukcji wiaduktu autostrady w Genui, niemal sześć miesięcy po jego częściowym zawaleniu się, w którym zginęły 43 osoby.

Tysiące ton stali, betonu i asfaltu zostały już wcześniej usunięte z wysokiego wiaduktu w mieście na północy Włoch, ale były to tylko lżejsze prace przed rozpoczęciem właściwej operacji "dekonstrukcji".

- To ważny dzień, pierwszy krok na ścieżce, która, mamy nadzieję, będzie jak najkrótsza - powiedział na miejscu rozbiórki premier Giuseppe Conte.

W piątek cztery potężne podnośniki, umieszczone na moście przy pomocy jeszcze większego dźwigu, rozpoczęły podnosić, a następnie powoli opuszczać betonową płytę o wymiarach 36 na 18 metrów, ważącą prawie 1000 ton. Podnośniki są takie same, jak te, które zostały wykorzystane przy akcji odwracania statku Costa Concordia w 2013 roku, po tym, jak osiadł na mieliźnie i wywrócił się, w wyniku czego zginęły 32 osoby.

Płytę trzeba będzie powoli opuścić prawie 50 metrów w dół. - Przenosimy około 1000 ton konstrukcji, która jest wyburzana, z wieloma niewiadomymi - powiedział dyrektor techniczny Vittorio Omini.

Gigantyczna płyta będzie używana jako przeciwwaga do usuwania innych elementów, zanim filary mostu zostaną wyburzone za pomocą materiałów wybuchowych.

Na miejscu zniszczonego wybudowany ma być nowy most - kosztem 202 milionów euro. Pierwsze auta mają nim pojechać w kwietniu 2020 roku.

Źródło: rp.pl/ AFP
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA