Inwestycje

Polskie miasta wysoko w prestiżowym rankingu

Fotorzepa, Marta Bogacz
Polskie miasta trafiły do czołówki najbardziej atrakcyjnych miejsc w Europie dla zagranicznych inwestorów.

Warszawa znalazła się na 11. miejscu prestiżowego rankingu Europejskich Miast i Regionów Przyszłości 2018/2019 sporządzonego przez fDi Magazine, należącego do grupy Financial Times. Wyprzedziła m.in. Luksemburg, Berlin, Sztokholm, Kopenhagę i Genewę. Na najwyższym miejscu podium znalazł się po raz kolejny Londyn, na kolejnych miejscach sklasyfikowano Dublin i Paryż. Wysoką 6. pozycję zajęła Moskwa.

Raport bazujący na danych z 489 lokalizacji wskazuje najlepsze miejsca dla bezpośrednich inwestycji zagranicznych w kilku kategoriach m.in. efektywności kosztów, ułatwień dla prowadzenia biznesu czy strategii przyciągania inwestycji. Pod uwagę brane są lokalizacje w całej Europie, nie tylko w krajach Unii Europejskiej. Miasta podzielono pod względem wielkości, podobnie jak regiony. Osobnej klasyfikacji dokonano dla poszczególnych części kontynentu.

W ogólnej klasyfikacji obejmującej 10 głównych miast Europy (powyżej 750 tys. mieszkańców z aglomeracją) stolica Polski zajęła 7. miejsce, natomiast w rankingu oceniającym przyjazność dla biznesu – miejsce 3. za Londynem i Dublinem, a przed Bukaresztem, Moskwą, Pragą i Paryżem. W klasyfikacji efektywności kosztów dla prowadzenia działalności gospodarczej Warszawa znalazła się na 9. pozycji, za Petersburgiem i przed Pragą. Natomiast w ogólnym rankingu oceniającym miasta Europy Wschodniej wyprzedziła ją tylko Moskwa. Za to w tej ostatniej klasyfikacji znalazły się jeszcze trzy inne polskie miasta: miejsca od 7. do 9. zajęły kolejno: Wrocław, Poznań i Kraków.

Kraków zajął ponadto 9. lokatę wśród dużych miast Europy ocenianych ze względu na kapitał ludzki i styl życia (w tej dziesiątce aż 8 miejsc zajęły miasta niemieckie) oraz 2. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu. W tej samej kategorii 8. lokatę fDi Intelligence przyznało Katowicom.

W kategorii potencjału ekonomicznego miast średniej wielkości na 6. miejscu jest Wrocław (wygrał Zurich przed Edynburgiem i Bonn), a pod względem efektywności kosztów 7. miejsce zajęła Bydgoszcz. Z kolei w kategorii przyjazności dla biznesu (miasta średniej wielkości) Wrocław jest 2, a miejsce 3. zajął Poznań.

Polskie miasta zostały wysoko ocenione także ze względu na realizowane strategie przyciągania zagranicznych inwestycji. W grupie głównych miast Europy Warszawa jest 8, w grupie miast średnich na 2. miejscu znalazł się Szczecin, a na 5. Poznań.

W generalnym rankingu Regionów Przyszłości 2018/2019 pierwsze miejsce zajął region Paryża, przed regionem Dublina i Nadrenią Północną-Westfalią. W klasyfikacji regionów Europy Wschodniej 5. miejsce zdobyło Mazowsze, a miejsce 7. - Dolny Śląsk. W dziesiątce dużych regionów całej Europy Śląsk sklasyfikowano jako 3. w efektywności kosztów. W tej samej kategorii 9. jest Mazowsze. Z kolei Dolny Śląsk zajął 7. miejsce pod względem przyjazności dla biznesu wśród regionów średniej wielkości, natomiast województwo kujawsko-pomorskie – miejsce 9 w efektywności kosztowej. Analitycy fDi Intelligence wyróżnili także województwo lubelskie, Opolszczyznę i Małopolskę w kategorii strategii dla przyciągania inwestycji.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL