fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Chiny wyprzedziły Niemcy. Po raz pierwszy w historii

Londyn
Bloomberg
Po raz pierwszy w historii Chiny wyprzedziły Niemcy stając się największym źródłem brytyjskiego importu – wynika z raportu Office for National Statistics.

Import towarów z Chin wzrósł o 66 proc. od początku 2018 r. Natomiast import z Niemiec spadł w tym samym okresie o 25 proc. ONS wskazuje, że z jednej strony handel z Unią Europejską został zakłócony przez brexit, a z drugiej epidemia zwiększyła popyt na towary chińskie.

Import z Niemiec do Wielkiej Brytanii spadł wyraźnie od kwietnia 2019 r., co miało związek z niepewnością, co do szczegółów opuszczenia UE przez Wielkiej Brytanię.

Niemiecki przemysł motoryzacyjny również odczuł skutki pandemii, ponieważ ucierpiała zarówno produkcja samochodów, jak i światowy eksport - informuje BBC. W Wielkiej Brytanii popyt na nowe pojazdy spadł, ponieważ salony samochodowe zostały zamknięte z powodu lockdownu.

Według raportu ONS, eksport towarów do Irlandii odnotował największy proporcjonalny spadek wśród pięciu największych partnerów eksportowych Wielkiej Brytanii po okresie przejściowym.

Od 1997 r. Niemcy były największym źródłem importu Wielkiej Brytanii, z wyjątkiem sześciomiesięcznego okresu pod koniec 2000 r. i na początku następnego roku, kiedy to Stany Zjednoczone na krótko zajęły pierwsze miejsce.

Pomimo 23,1-procentowego spadku całkowitego handlu z krajami Unii Europejskiej w zeszłym roku, to jednak UE wciąż pozostaje największym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii, wynika z raportu ONS. Raport wskazuje również, że z Chin nastąpił znaczny wzrost importu tekstyliów używanych do produkcji masek na twarz i innego sprzętu ochrony osobistej, a także zwiększony popyt na urządzenia elektryczne. Chiny były jedyną dużą gospodarką, w której światowy handel wzrósł w zeszłym roku, ponieważ stały się pierwszym dużym krajem, który wyszedł z pandemii - pisze BBC.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA