fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Kosztowna dla Stanów wojna handlowa Trumpa

AFP
Ingerencje prezydenta Donalda Trumpa w handel kosztowały gospodarkę amerykańską w 2018 r. 7,8 mld dolarów straconego PKB — stwierdza opracowanie ekipy ekonomistów z kilku uniwersytetów w USA

Opracowanie przygotowali ekonomiści z University of California Berkeley, Columbia University, Yale University i University of California z Los Angeles (UCLA), a opublikowało je krajowe biuro badań ekonomicznych (NBER).

Autorzy przeanalizowali krótkoterminowy wpływ działań Trumpa i ustalili, że import z wytypowanych krajów zmalał o 31,5 proc., a eksport do nich o 11 proc. Wyliczyli też, że roczne straty konsumentów i producentów z powodu wyższych kosztów importu wyniosły łącznie 68,8 mld dolarów. „Po uwzględnieniu większych przychodów z ceł i i korzyści krajowych producentów z wyższych cen łączna strata dobrobytu wyniosła 7,8 mld dolarów", 0,04 proc. PKB — stwierdzili.

Amerykańskie cła zapewniły korzystniejszą sytuację w politycznie konkurencyjnych dla Trumpa hrabstwach, ale cła odwetowe nałożone na amerykańskie towary zniwelowały te korzyści. „Uważamy, że pracujący w sektorach związanych z handlem w hrabstwach o przewadze republikanów ucierpieli najbardziej na tej wojnie handlowej" — cytuje Reuter opinię autorów opracowania.

Trumpa uważający się sam za celnika (tariff man) obiecywał podczas kampanii prezydenckiej, że zmniejszy deficyt bilansu handlowego likwidując nieuczciwy import i wynegocjuje porozumienia o wolnym handlu. Prowadzi protekcjonistyczną politykę w handlu, aby chronić produkcję w Stanach. Waszyngton i Pekin uwikłały się od miesięcy w wojnę celną wet za wet wprowadzając jednostronnie wyższe stawki, Trump podwyższył cło na stal i aluminium rozdrażniając Unię Europejską i innych partnerów handlowych, obecnie analizuje raport uzasadniający wprowadzenie 25 proc. cła w imporcie samochodów i części zamiennych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA