fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Brexit: Londyn zniesie wszystkie cła? Biznes jest przerażony

Bloomberg
Brytyjscy ministrowe planują w tajemnicy jednostronne zniesienie stawek celnych w razie twardego brexitu - twierdzi portal Huffington Post. Zalew tanich towarów z zagranicy zniszczy brytyjską gospodarkę – uważają przedsiębiorcy.

Minister handlu Liam Fox chce wykorzystać swoje uprawnienia wykonawcze, zastrzeżone tylko dla ministrów, do dokonania w ostatniej chwili zmian w ustawie o handlu, które pozwolą rządowi znacznie obniżyć stawki celne od wszystkich towarów zagranicznych. Minister Fox poinformował o swoich planach na spotkaniu zamkniętym z brytyjskimi przedstawicielami biznesu. Wyjaśnił, że chce w ten sposób powstrzymać inflacje, która wywinduje ceny, jeśli Wielka Brytania wyjdzie z Unii bez umowy.

Uczestnicy tych spotkań byli mocno zaniepokojeni, że minister, zwolennik brexitu, może doprowadzić do zniszczenia krajowego przemysłu, rolnictwa i sektora ceramiki. Minister Fox twierdził, że będą to działania na korzyść konsumentów.

Rzecznik ministra Liama Foxa potwierdził, że rząd bada taki plan. — Nie podjęto decyzji, rząd rozważa obecnie wszystkie opcje na wypadek braku umowy z Unią — dodał.

Związek zawodowy GMB nazwała plany ministra „ostateczną zdradą brexitu". Według krajowej sekretarz tej organizacji Jude Brimble plan Foxa grozi „potłuczeniem na kawałki brytyjskiego sektora ceramiki".

Partia Pracy uważa z kolei, że jednostronne zniesienie wszystkich stawek byłoby aktem czystego szaleństwa, które odebrałoby Brukseli powód do negocjowania przyszłej umowy handlowej z W. Brytanią. Minister handlu w gabinecie cieni Barry Gardiner stwierdził, że „zniesienie ceł w imporcie podkopie pozycję krajowych producentów na ich własnym rynku i grozi poważnymi cięciami zatrudnienia w kluczowych sektorach, od ceramiki po rolnictwo".

Dr Laura Cohen, przewodnicząca brytyjskiej konfederacji przemysłu ceramicznego (BCC) ujawniła, szczegóły „wariackiego" planu, bo uważa że brytyjskie firmy tego sektora skupione wokół miasta Stoke ucierpią. — Bardzo niepokoi nas jednostronne zniesienie ceł w imporcie produktów naszych konkurentów — powiedziała po spotkaniu z ministrem Foxem. — Jego niepokoi inflacyjny skutek brexitu, ale tego rodzaju działanie na wariata może zrujnować brytyjską produkcję ceramiki niszcząc krajowy rynek. Co więcej, znacznie osłabi pozycję W. Brytanii w zawieraniu umów o wolnym handlu z innymi krajami, zwłaszcza trwałego porozumienia z Unią — dodała.

REKLAMA: Rozszerz swoje działania marketingowe dzięki content marketing platform

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA