fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

WTO: Pandemia bardzo szkodzi wymianie towarowej

Bloomberg
Światowa Organizacja Handlu (WTO) podała o największym dotąd spadku w II kwartale jej wskaźnika handlu towarami z powodu pandemii. Wyniósł 84,5 pkt., o 18,6 mniej niż przed rokiem.

„To najniższy odczyt takich danych zbieranych od 2007 r., zbliżony do poziomu z okresu kryzysu finansowego w 2008-9 r., w zasadzie zgodny z danymi statystycznymi WTO ogłoszonymi w czerwcu, które przewidywały spadek o 18,5 proc. handlu towarami w II kwartale wobec II kwartału ubiegłego roku. Dane zarejestrowane w czerwcu pozwalają przewidywać, że wielkość światowej wymiany towarowej zmalała o 14 proc. w I i w II kwartale. Dodatkowe czynniki pozwalają zakładać częściową poprawę handlu i produkcji na świecie w III kwartale” — cytuje Reuter komunikat organizacji z Genewy, która nie jest jednak całkiem pewna tej poprawy.

„Ta ocena i barometr handlu towarami sygnalizują, że w 2020 r. ewolucja światowego handlu następuje według mniej pesymistycznych scenariuszy przedstawionych przez WTO w kwietniu”.

A szef WTO przechodzi do biznesu

Kończący kadencję dyrektor generalny WTO, Roberto Azevedo znalazł już nowe miejsce pracy. Zajmie specjalnie utworzone stanowisko wiceprezesa ds. korporacyjnych w PepsiCo.

Amerykański producent napojów i przekąsek podał w komunikacie, że Azevedo będzie nadzorować politykę informacyjną i kontakty z rządami, organizacjami międzynarodowymi i udziałowcami. Zostanie też członkiem zarządu koncernu. Według szefa rady dyrektorów, Ramona Laquarty, dołączenie Azevevo „z jego geopolitycznym rozeznaniem będzie bezcenne dla naszych dyskusji i podejmowania decyzji w tym stale zmieniającym się świecie”.

Azevedo, dyplomata i były negocjator handlowy Brazylii, kierował WTO od 2013 r. Ma z niej odejść w końcu sierpnia, ośmiu kandydatów na jego stanowisko ma do 7 września czas na prezentowanie swych zalet, procedura wyboru tego jednego przeciągnie się do listopada. Sam Azevedo wyraził zachwyt z możliwości pracy w PepsiCo, „światowym liderze dążącym do znaczącej współpracy i inwestycji, nastawionym na ulepszanie naszego społeczeństwa i planety”.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA