fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Chiny i USA wracają do negocjacji handlowych

Prezydent USA Donald Trump z prezydentem Chin Yi Xinpingiem w czasach sprzed wojny handlowej
AFP
Chińskie Ministerstwo Handlu ogłosiło, że w październiku dojdzie do wznowienia negocjacji handlowych pomiędzy Chinami a USA.

Według komunikatu chińskiego resortu handlu, wicepremier Liu He rozmawiał w czwartek rano telefonicznie z amerykańskim sekretarzem skarbu Stevenem Mnuchinem i przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem. W tej telekonferencji uczestniczyli również: Zhong Shan, chiński minister handlu, Yi Gang, prezes Ludowego Banku Chin oraz Ning Jizhe, wiceprzewodniczący Narodowej Komisji Rozwoju i Reform. Komunikat mówi, że obie strony zgodziły się na wznowienie rozmów handlowych w październiku. Częściowo potwierdziło to Biuro Przedstawiciela Handlowego USA. Jego oświadczenie mówi o powrocie do negocjacji w ciągu kilku tygodni i spotkaniu we wrześniu w Waszyngtonie na niższym poziomie delegacji, mającym być przygotowaniem do rozmów na wyższym szczeblu.

Czytaj także: Chiny znów skarżą Stany Zjednoczone w WTO za cła 

Pierwotnie planowano, że do rozmów na wysokim szczeblu dojdzie we wrześniu, ale zaostrzenie wojny handlowej (nałożenie nowych, karnych ceł przez obie strony) zagroziło dalszym rozmowom.

Komunikat o wznowieniu negocjacji handlowych został dobrze przyjęty przez rynki. Chiński indeks Shanghai Composite wzrósł w czwartek o prawie 1 proc., a japoński Nikkei 225 zyskał ponad 2 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA