fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Handel

Lidl w Wielkiej Brytanii podnosi płacę minimalną

Bloomberg
Sieć handlowa Lidl w Wielkiej Brytanii podnosi płacę minimalną. Od marca 2017 roku minimalna stawka godzinowa wyniesie 9.75 funta. Teraz Lidl płaci 8.45 funta na godzinę.

Brytyjscy pracownicy sieci będą zarabiać tyle ile wynosi minimum egzystencji (Living Wage) w Wielkiej Brytanii. Niemiecka sieć jest pierwszą, która zdecydowała się podnieść wynagrodzenie pracowników do tego poziomu.

Lidl zatrudnia na Wyspach ponad 20 tys. osób. Jedna trzecia z nich skorzysta na podwyżce.

Pierwszym efektem komunikatu Lidla o podwyżkach jest wzrost aplikacji o pracę w sieci o 20 proc. w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Według Living Wage Foundation's obecnie na godne życie w Wielkiej Brytanii pracownik powinien zarabiać na godzinę po 9,15 funtów w Londynie oraz 7,85 funtów poza stolicą.

Podwyżki też w Niemczech

Lidl podnosi także płacę minimalną w swoich filiach Niemczech. Stawka godzinowa od 1 marca 2017 wzrośnie do 12 euro. Obecnie wynosi 11,5 euro za godzinę. Dziennik "Frankfurter Allgemeine Zeitung" wyliczył, iż oznacza to średnio od 300 do 400 euro miesięcznie więcej. W sumie podwyżka ma kosztować sieć ok. 40 mln euro.

Problemem mogą być samochody ciężarowe. Tego typu samochody nie są produkowane seryjnie w wersji elektrycznej. Dlatego też Norwegia stawia na silniki napędzane wodorem.

Podwyżki w Polsce

Lidl z dniem 1 marca wdrożył program podwyżek wynagrodzeń dla pracowników. W ciągu ostatnich dwóch lat wynagrodzenie pracownika sklepu wzrosło 12 proc. Teraz najniższe wynagrodzenie dla osób rozpoczynających pracę to 2,4 tys. zł, a po dwóch latach stażu pracy gwarantowany wzrost do 2,85 tys. zł brutto.

Na stanowisku menedżera sklepu początkowe wynagrodzenie to 4,1 tys. zł brutto oraz samochód służbowy, a po dwóch latach wynagrodzenie wzrastało do 5,9 tys. zł brutto. Po podwyżkach pensja na stanowisku pracownika sklepu wynosi 2,4 tys. zł – 2,8 tys. zł brutto na początku pracy z gwarantowanym wzrostem do poziomu 2,85 tys. zł – 3,25 tys. zł po dwóch latach stażu pracy. Natomiast wynagrodzenie menadżera sklepu dla osób rozpoczynających pracę na tym stanowisku wynosi aż 4,4 tys. zł – 5 tys. zł brutto. Po dwóch latach, analogicznie jak w przypadku pracownika sklepu, wzrost wynagrodzenia jest gwarantowany i kształtuje się na poziomie 6,3 tys. zł – 6,8 tys. zł brutto.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA