Będą o tym rozmawiać uczestnicy polsko-szwajcarskiej debaty w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie 28 listopada. Spróbują wyjaśnić, dlaczego to właśnie Szwajcaria odniosła sukces, czy i jak utrzyma swoją pozycję lidera światowych rankingów innowacyjności oraz dynamiki rozwoju, a także czego Polska może się nauczyć z jej doświadczeń. Organizatorem spotkania „Jak Szwajcaria osiągnęła sukces? Idee dla Polski" jest Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza, ambasada Szwajcarii oraz Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Choć powszechne są skojarzenia Szwajcarii z konkretnymi produktami, jak zegarki, czekolada czy bankowość, to sukces gospodarczy tego alpejskiego kraju wynika z faktu, w jaki rozmaite wynalazki i innowacje są ze sobą powiązane.

Sfery szwajcarskiej innowacyjności – od turystyki, przemysłu spożywczego przez inżynierię, technologię medyczną po bankowość i przemysł precyzyjny – cechuje duże zróżnicowanie. Natomiast w kontekście rozwoju polskiej gospodarki i podnoszenia konkurencyjności naszych przedsiębiorstw warto zwrócić uwagę na zagadnienie akumulacji i asymilacji wiedzy. Szwajcarzy zrozumieli, że konkurencyjność narodów zależy od zdolności do tworzenia innowacji i zwiększania produktywności, przy wykorzystaniu doświadczeń historycznych i wyjątkowych cech narodowych. Debata poruszy m.in. kwestię, czy Szwajcarzy obdarzeni są szczególnymi walorami, które wpływają na sukces ekonomiczny, czy też zdolność bogacenia się dziedziczą z pokolenia na pokolenie.