fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wstrząsoodporne kraje świata

Fotolia
Nie chodzi o trzęsienia Ziemi, ale o zmiany na rynkach finansowych, w gospodarce i społeczeństwie. Najbardziej na nie odporna jest Szwajcaria. Polska na 28 miejscu na 135 ocenionych państw.

Ranking Change Readiness Index 2017 opracowany przez KPMG International pokazuje zdolność kraju – jego rządu, firm publicznych i prywatnych, obywateli i całego społeczeństwa – do przewidywania czynników wpływających na zmiany, przede wszystkim na rynkach finansowych i w gospodarce. A także przygotowywania się i reagowania na nie, zarządzania nimi oraz aktywnego wykorzystywania nowych okoliczności, a także ograniczania ich potencjalnie negatywnego wpływu.

Wśród 135 ocenionych państw najlepiej wypadła Szwajcaria, przed Szwecją i ZEA. Jako region najlepiej wypada Skandynawia. Cztery kraje nordyckie są w czołówce 11 państw najlepiej przygotowanych na zmiany, zarówno jeżeli chodzi o nagłe wstrząsy, jak i długofalowe trendy. A ponieważ „zmiany są w dzisiejszych czasach pewnikiem, którego nie można uniknąć, dlatego sposób, w jaki kraj przygotowuje się lub reaguje na nie, ma ogromny wpływ na sukces i bezpieczeństwo jego obywateli i instytucji" - podkreślają autorzy zestawienia.

Liderzy rankingu są doskonale przygotowani do: wstrząsów zagrażających stabilności finansowej i społecznej oraz do klęsk żywiołowych charakterystycznych dla danego obszaru.

Są też przygotowani do zawirowań na scenie politycznej oraz gospodarczych szans i ryzyka związanego z przemianami w obszarze technologii, konkurencyjności i polityki.

Publikowany od 2012 roku raport jest dziś jednym z kluczowych źródeł wiarygodnych i niezależnych informacji dla rządów, instytucji społeczeństwa obywatelskiego, firm oraz międzynarodowej społeczności działającej na rzecz rozwoju - podkreśla Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Polska znalazła się na 28 pozycji, wyprzedzona przez 14 innych krajów Unii. Najwyżej oceniona została wytrzymałość naszego społeczeństwa na kryzysy. Ten wskaźnik, w wypadku Polski jeszcze się umocnił w porównaniu z rokiem 2015. We Wspólnocie mniej od nas przygotowani na wstrząsy są Słowacy, Litwini, Włosi (40 miejsce!), Węgrzy (44), Rumuni, Bułgarzy i Grecy (54 pozycja).

Najgorzej w Europie wypada Bośnia i Hercegowina (105 miejsce) przed Ukrainą (95 miejsce) i Rosją (75). Zupełnie nieodpornymi państwami na zmiany są Czad, Syria i ostatnio Somalia.

Change Readiness Index 2017

1. Szwajcaria

2. Szwecja

3. Zjednoczone Emiraty Arabskie

4. Singapur

5. Dania

6. Nowa Zelandia

7. Holandia

8. Finlandia

9. Niemcy

10. Wielka Brytania

11. Norwegia

12. USA

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA