Tusk odwołał szczyt UE w sprawie Grecji

Pierwsza runda rozmów podczas szczytu państw strefy euro nie przyniosła przełomu w sprawie pomocy dla Grecji. Przywódcy mają teraz pracować nad dokumentem dostarczonym im przez eurogrupę.

Publikacja: 12.07.2015 10:03

Tusk odwołał szczyt UE w sprawie Grecji

Foto: AFP

00.05

Najpopularniejszym # na Twitterze jest jednak #thisisacoup

23.55

Na Twitterze pojawił się nowy #Schaublexit

23.45

Muscat: druga przerwa na konsultacje. Jest pewien postęp

23.32

To będzie długa noc w Brukseli...

23.30

Patrząc na ostatnie wydarzenia, to w zasadzie wygląda tak jakby Niemcy nie chcieli przyjąć do wiadomości poddania się Grecji

23.20

Zaczyna się czystka: Cipras pozbywa się skrajnej lewicy, w tym także ministrów ds. energii i pracy

23.12

Grecki rząd chce porozumienia na szczycie, by zapobiec zapaści systemu bankowego

23.10

Grecka delegacja: propozycje eurogrupy są "bardzo złe"

22.50

Liberation stawia pytanie: W co grają Niemcy?

22.45

Niemiecki BILD: MFW domaga się nowego rządu technokratów w Grecji. - Nie wierzymy, że Syriza potrafi wprowadzić te reformy. Nie ufamy im - powiedział przedstawiciel MFW. Do rządu powinni wejść bezpartyjni fachowcy.

22.37

Oglądacie na żywo rozwalanie unijnego kraju, Grecji - ponieważ nie pasuje ona do wizji Europy Scheublego

22.30

Panos Kammenos (partia Niezależni Grecy), partner koalicyjny Syrizy: To jasne, że oni chcą nas zniszczyć. Dość!

22.22

Przedstawiciel Grecji: propozycja eurozony by sprywatyzować za 50 mld euro greckich udziałów to dla Ciprasa "propozycja z innej planety". Czasowy Grexit na 100 proc. nie do zaakceptowania

22.16

Dla Merkel to najgorszy dzień od początku kryzysu w strefie euro

21.58

Grecy uznali propozycje eurogrupy za upokarzające i katastrofalne

21.55

Propozycja Schaeublego pokazuje jak euro dzieli a nie jednoczy Europę

20.05

Szczyt strefy euro w sprawie Grecji na razie bez przez przełomu

Pierwsza runda rozmów podczas szczytu państw strefy euro nie przyniosła przełomu w sprawie pomocy dla Grecji - poinformowało dziennikarzy źródło unijne. Przywódcy mają teraz pracować nad dokumentem dostarczonym im przez eurogrupę.

"Intencją (szefa Rady Europejskiej Donalda) Tuska jest, by pracować teraz na podstawie dokumentu dostarczonego przez eurogrupę" - powiedział pragnący zachować anonimowość urzędnik unijny.

"Czeka nas długa noc" - podsumowało źródło informując, że przed zakończeniem spotkania odbędzie się co najmniej jeszcze jedna przerwa na konsultacje.

20.59

Guardian: Rozmowy Ciprasa z kanclerz Merkel i Hollandem to był "mentalny Waterboarding" - twierdzi anonimowy wysoki przedstawiciel greckiego rządu

 

20.40

Negocjacje wchodzą w drugą rundę

 

20.35

Kotki! Czyli jak wyglądały w ostatnich tygodniach relacje między Grecją a UE

20.32

Ekonomiczny noblista Joseph Stiglitz gromi Niemcy za ich postawę wobec greckiego kryzysu

20.28

W jaki sposób Grecja ma spełnić żądanie Eurogrupy, by DO ŚRODY sprywatyzować operatora sieci energetycznej?

20.26

Politycy, którzy ostrzegali Grecję, ale byli ignorowani

20.11

Protest Atenach. Grecy demonstrują przeciwko dalszym oszczędnościom

20.08

Dokument eurogrupy: potrzeby finansowe Grecji wynoszą 82-86 mld euro

Grecja może potrzebować między 82 a 86 mld euro, aby pokryć swoje potrzeby finansowe - oceniły instytucje reprezentujące pożyczkodawców w dokumencie przyjętym w niedzielę przez ministrów finansów państw strefy euro.

Czterostronicowa propozycja, która wyciekła do mediów trafiła po eurogrupie na szczyt państw eurolandu. Znalazły się w niej warunki, jakie Grecja musi spełnić, by mogły się rozpocząć negocjacje nad pakietem pomocowym z Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

Eurogrupa - głosi dokument - przyjmuje do wiadomości oszacowane przez instytucje potrzeby finansowe Grecji wynoszące od 82 do 86 mld euro, ale zachęca instytucje do zbadania możliwości zmniejszenia tej "koperty finansowej". Miałaby temu służyć alternatywna "ścieżka fiskalna", czyli zasadnicze zmiany w wydatkach i dochodach, lub zwiększenie wpływów z prywatyzacji.

Eurogrupa podkreśliła, że Grecji potrzeba 7 mld euro do 20 lipca, kiedy mija termin zapłacenia raty Europejskiemu Bankowi Centralnemu, oraz dodatkowe 5 mld euro do połowy sierpnia.

Biorąc pod uwagę trudną sytuację greckich banków ministrowie stwierdzili, że w ramach programu EMS potrzeba od 10 do 25 mld euro dla tamtejszego sektora bankowego, aby pokryć potencjalne koszty rekapitalizacji banków. Jeszcze przed wprowadzeniem kontroli przepływów kapitałowych z greckich banków masowo wycofywano depozyty w obawie przed przewalutowaniem ich na nową, prawdopodobnie słabszą od euro walutę.

Eurogrupa podkreśliła, że szybka decyzja w sprawie nowego programu pomocowego jest warunkiem, aby greckie banki mogły zostać ponownie otwarte. Dlatego 10 mld euro z wspomnianej wyżej sumy dla sektora miałoby być dostępne "natychmiast" na wydzielonym koncie EMS.

W nawiasie, czyli opcjonalnie, dokument mówi o tym, że państwa strefy euro są gotowe do rozważenia dodatkowych działań, aby "złagodzić ścieżkę obsługi długu" dla Grecji. Chodzi np. o wydłużenie okresów spłaty kredytów. Fragmenty tekstu w nawiasach nie zostały ostatecznie ustalone, bo ministrowie nie byli w tej sprawie jednomyślni.

Eurogrupa oczekuje, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy nadal będzie zaangażowany w program pomocowy dla Grecji; to warunek wstępny dla zgody strefy euro na ten program.

Aby odbudować zaufanie pomiędzy Grecją a pozostałymi członkami eurolandu, Ateny mają zobowiązać się do przyjęcia do 15 lipca, czyli najbliższej środy, ustaw wdrażających zestaw uzgodnionych działań. Wśród nich ma być m.in. racjonalizacja systemu VAT i poszerzenie bazy podatkowej, zmiany w systemie emerytalnym, przyspieszenie procedur sądowych, wprowadzenie hamulca zadłużenia, zagwarantowanie pełnej niezawisłości urzędu statystycznego ELSTAT, a także wdrożenie do krajowych przepisów dyrektywy o restrukturyzacji i likwidacji banków.

Dopiero po uchwaleniu tych działań oraz poparciu przez grecki parlament całego dokumentu uzgodnionego ze strefą euro będzie mogła zapaść decyzja o rozpoczęciu negocjacji w sprawie nowego programu pomocy z EMS.

Eurogrupa chce jednak znacznego wzmocnienia propozycji reform, planowanych na przyszłość, które przedstawiła sama Grecja we wniosku o nowy program pomocowy. Ateny miałyby przeprowadzić np. reformy rynku pracy, ambitną reformę emerytalną, wprowadzić rekomendacje OECD dotyczące handlu w niedzielę, okresów wyprzedaży, własności aptek, czy piekarni, jak również przeprowadzić deregulację niektórych zawodów, np. w sektorze transportu promowego.

Zalecono też Grekom kontynuację prywatyzacji operatora sieci przesyłu energii elektrycznej, a także znaczne rozszerzenie całego programu prywatyzacji. Uzgodnienie szczegółów w tej dziedzinie ministrowie finansów pozostawili przywódcom eurolandu. Wśród wymienionych opcji jest albo powierzenie przez greckie władze zadań związanych z prywatyzacją, jak np. wycena aktywów, niezależnej instytucji albo przekazanie majątku państwowego o wartości 50 mld euro do funduszu powierniczego. Dochód z prywatyzacji tego majątku zostałby wykorzystany na spłatę zadłużenia. Fundusz byłby zarządzany przez greckie władze, ale pod nadzorem odpowiednich instytucji unijnych.

W nawiasach wpisano do dokumentu, że w przypadku braku porozumienia należałoby zaoferować Grecji szybkie negocjacje w sprawie czasowego opuszczenia przez nią eurolandu i zrestrukturyzowania jej zadłużenia. Taką opcję wyklucza jednak wiele krajów eurolandu, w tym Francja. (PAP)

19.49

Der Spiegel: Kto będzie górą: Niemcy czy Francja? Do tego można sprowadzić negocjacje w sprawie Grecji. I dokładnie to jest problemem

19.34

Spotkanie Merkel-Cipras wciąż trwa

19.30

Nie będzie porozumienia, będzie Grexit na 5 lat i ewentualna restrukturyzacja długów

19.15

Apple oferuje Grekom darmowy iCloud przez miesiąc

Firma Apple zaoferowała swym klientom w Grecji bezpłatny miesiąc korzystania z usługi iCloud (synchronizacja i przechowywanie danych oraz chmura obliczeniowa), ponieważ z powodu restrykcji przepływu kapitałów wielu z nich nie ma możliwości płacenia online kartą.

O przedłużeniu Grekom abonamentów iCloud Apple poinformował w niedzielę. Za przestrzeń dyskową w ramach usługi iCloud (powyżej 5 GB) płaci się miesięcznie.

Zagrożona bankructwem Grecja negocjuje z wierzycielami kolejny program ratunkowy. Greckie banki są zamknięte od 29 czerwca, a z bankomatów Grekom wolno teraz pobrać tylko po 60 euro dziennie. Restrykcjami objęto transfer kapitałów.

W tej sytuacji niedostępny stał się dla Greków m.in. Paypal - popularny system płatności online. Od początku lipca nie mogą z niego korzystać ci, którzy jako źródło płatności mają zarejestrowane konto w którymś z greckich banków. (PAP)

18.38

Czego naprawdę chcą Niemcy...

18.32

Donald Tusk zawiesił szczyt na 90 minut na rzecz dwustronnych spotkań, by łatwiej osiągnąć kompromis. Trwa spotkanie Aleksisa Tsiprasa, Angeli Merkel, Francoisa Hollande i Donalda Tuska

18.11

Niemcy chcą, by Grecy przekazali pod zastaw majątek wart 50 mld euro

Pomysł Niemiec, by Grecja przekazała do specjalnego funduszu powierniczego majątek o wartości 50 mld euro pod zastaw pożyczki z EMS, jest na stole negocjacji szczytu strefy euro. Zdaniem szefa PE Martina Schulza takie rozwiązanie może zostać przyjęte.

"Myślę, że możemy znaleźć rozwiązanie w sprawie funduszu" - ocenił Schulz na konferencji prasowej po spotkaniu z przywódcami krajów eurolandu, którzy obradują w Brukseli na temat nowego programu pomocy dla Grecji. "Z tego co słyszałem, Grecja nie jest wrogo nastawiona do takiej propozycji" - dodał.

Wskazał jednak, że fundusz powinien pozostać własnością Greków. "To kwestia suwerenności narodowej (...). Nie sądzę, by Grecy zgodzili się przekazać swój narodowy majątek do funduszu, który nie byłby w ich rękach" - dodał szef europarlamentu.

Propozycja utworzenia funduszu powierniczego z greckim majątkiem przeznaczonym do prywatyzacji to jedna z opcji, jakie znalazły się w stanowisku niemieckiego ministerstwa finansów, przygotowanym na weekendowe spotkanie eurogrupy, które miało zdecydować, czy dać zielone światło dla nowego programu pomocy dla Grecji. W sobotę o dokumencie poinformowała niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w internetowym wydaniu.

Dokument zakładał dwie możliwości. Pierwsza przewidywała, że rząd Grecji szybko i przy pełnym poparciu parlamentu w Atenach ulepszy zaproponowany program reform, który ma być podstawą do rozmów o trzecim programie wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Równocześnie władze greckie miałyby przekazać majątek państwowy o wartości 50 mld euro do specjalnego funduszu powierniczego w Luksemburgu. Dochody z prywatyzacji tego majątku pokryłyby zadłużenie Grecji.

Według Schulza podobną ideę przedstawił już kilka lat temu obecny szef Komisji Europejskiej, a były przewodniczący eurogrupy Jean-Claude Juncker przy okazji pierwszego programu pomocy dla Aten. "To nie jest pomysł Niemiec" - dodał Schulz.

Źródła zbliżone do eurogrupy poinformowały w niedzielę, że propozycja funduszu powierniczego znalazła się w dokumencie z posiedzenia ministrów finansów strefy euro, przekazanym pod obrady przywódcom eurolandu, którzy obradują w Brukseli. Jednak była to jedna ze spraw, co do której ministrowie nie byli zgodni i pozostawili decyzję w tej sprawie szefom państw i rządów.

Z takim samym zastrzeżeniem i w nawiasach wpisano do dokumentu drugą możliwość z niemieckiego stanowiska na eurogrupę. Zakłada ona, że w przypadku braku porozumienia należałoby zaoferować Grecji szybkie negocjacje w sprawie czasowego opuszczenia przez nią eurolandu i zrestrukturyzowania jej zadłużenia. Taką opcję wyklucza jednak wiele krajów eurolandu, w tym Francja.

17.33

Rezultaty dwudniowego spotkania eurogrupy w sprawie pomocy dla Grecji

17.18

Rozmowy szefów państw strefy euro trwają

17.05

Konferencja prasowa Martina Schulza, szefa PE:

17.00

Minister finansów Austrii: Grecja musi do poniedziałku zdecydować czy akceptuje propozycje eurogrupy

16.32

Ministrowie finansów państw strefy euro nie podjęli w niedzielę ostatecznej decyzji w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie dla Grecji, pozostawiając ją przywódcom państw eurolandu - poinformował szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

"Pokonaliśmy długą drogę, ale pewne ważne sprawy wciąż pozostają otwarte" - powiedział Dijsselbloem po zakończeniu spotkania eurogrupy w Brukseli. "Poinformujemy szefów państw i rządów, którzy mogą to przedyskutować i - mam nadzieję - podjąć decyzję w tych ostatnich kwestiach" - dodał.

16.25

Spotkanie eurogrupy zakończone; jest postęp

Ministrowie finansów państw strefy euro zakończyli w niedzielę ok. godz. 16. spotkanie na temat nowego programu pomocy dla Grecji. "Jest postęp" - poinformował fiński minister Alexander Stubb.

Wszystko wskazuje jednak na to, że eurogrupa nie dała zielonego światła do rozpoczęci negocjacji o nowym programie wsparcia dla Aten. Decyzję w tej sprawie ministrowie przekazali przywódcom państw strefy euro, którzy zbierają się w niedzielę po południu w Brukseli. (PAP)

16.20

Tusk: szczyt eurogrupy się rozpoczął

16.14

Te Telegraph: Premier Grecji jest w stałym kontakcie z Amerykanami. Przedstawiciel grackich władz poinformował, że Aleksis Cipras rozmawiał przez telefon z sekretarzem skarbu USA Jackem Lewem

15.56

Schulz: musimy osiągnąć porozumienie już dzisiaj i osiągniemy je, ponieważ stawka jest przyszłość Europy

15.50

Merkel: Nie będzie porozumienia ws. Grecji za wszelką cenę

Nie będzie porozumienia w sprawie nowego programu pomocy dla Grecji za wszelką cenę - oświadczyła w niedzielę w Brukseli niemiecka kanclerz Angela Merkel. Dodała, że negocjacje na szczycie strefy euro będą bardzo trudne.

"Wygląda na to, że nie otrzymamy dziś od eurogrupy (ministrów finansów) jednoznacznego dokument, który zaleca podjęcie negocjacji" z Grecją - powiedziała Merkel przed rozpoczęciem szczytu eurolandu. "To nie dziwi, bo sytuacja jest skrajnie trudna" - dodała.

"Utracono najważniejszą walutę, jaką jest zaufanie" - podkreśliła. "Dlatego będziemy mieć dziś trudne rozmowy i nie będzie porozumienia za wszelką cenę" - dodała. Zdaniem Merkel, trzeba zagwarantować, że korzyści z porozumienia ws. Grecji będą przeważać nad jego wadami. (PAP)

15.44

Szef MSZ Luksemburga Jean Asselborn skrytykował w niedzielę na łamach "Sueddeutsche Zeitung" twardą postawę Niemiec wobec Grecji. Ostrzegł, że Niemcy prowokują w ten sposób konflikt z Francją, co miałoby katastrofalne skutki dla UE.

"Jeżeli Berlin nie wykorzysta szansy, jaką stworzyły greckie propozycje reform, to będzie to miało fatalne skutki dla reputacji Niemiec w UE i na świecie" - powiedział Asselborn w wywiadzie opublikowanym w niedzielę na stronie internetowej "SZ".

"Jeżeli Niemcy będą obstawać przy Grexicie, to sprowokują głęboki konflikt z Francją, co byłoby katastrofą dla Europy" - zaznaczył luksemburski polityk.

Asselborn ostrzegł przed podziałem UE na cześć północną i południową. "Niemcy ponoszą ogromną odpowiedzialność. Chodzi teraz o to, by nie dopuścić do odrodzenia koszmarów z przeszłości" - powiedział szef MSZ Luksemburga.

Jak informuje "SZ", Asselborn weźmie udział w spotkaniu szefów partii socjaldemokratycznych i socjalistycznych, które odbędzie się na krótko przed niedzielnym szczytem przywódców krajów strefy euro. (PAP)

15.35

Juncker: Będę walczyć do ostatniej milisekundy by osiągnąć porozumienie. Mam nadziej, że porozumienie zostanie osiągnięte.

15.30

Francois Hollande, prezydent Francji odrzucił pomysł czasowego Grexitu.

"Grexit oznaczałby, że Europa się cofa. Nie chcę tego" - podkreślił Hollande. Zadeklarował, że Francja zrobi wszystko, aby Grecja pozostała w strefie euro, ale zastrzegł, że aby tak się stało muszą zostać spełnione odpowiednie warunki. Podkreślił, że Ateny muszą szybko przeprowadzić konieczne reformy.

15.26

Niemcy: Grecy mają przekazać pod zastaw majątek wart 50 mld euro

Pomysł Niemiec, by Grecja przekazała do specjalnego funduszu powierniczego majątek o wartości 50 mld euro pod zastaw przyszłej pożyczki z EMS, będzie na stole negocjacji strefy euro - twierdzą źródła dyplomatyczne w Brukseli.

"Niemcy zabiegają o to, by to rozwiązanie zostało uwzględnione we wspólnym oświadczeniu" eurogrupy - powiedział w Brukseli jeden z unijnych dyplomatów.

Propozycja ta to jedna z opcji, które znalazły się w stanowisku niemieckiego ministerstwa finansów, przygotowanym na spotkanie eurogrupy, które ma zdecydować, czy dać zielone światło dla nowego programu pomocy dla Grecji. W sobotę o dokumencie poinformowała niemiecka gazeta "Frankfurter Allgemeine Zeitung" w swym internetowym wydaniu.

Dokument zakładał dwie możliwości. Pierwsza przewidywała, że Grecy szybko i przy pełnym poparciu parlamentu w Atenach ulepszą zaproponowany program reform, który ma być podstawą do rozmów o trzecim programie wsparcia z Europejskiego Mechanizmu Stabilności. Równocześnie mieliby przekazać majątek państwowy o wartości 50 mld euro do specjalnego funduszu powierniczego w Luksemburgu. Dochody z prywatyzacji tego majątku pokryłyby zadłużenie Grecji.

Druga możliwość zakładała opuszczenie przez Grecję eurolandu co najmniej na pięć lat i zrestrukturyzowanie zadłużenia. Grecja pozostałaby członkiem Unii Europejskiej i nadal otrzymywałaby wsparcie „stymulujące wzrost gospodarczy, a także pomoc humanitarną i techniczną". Według unijnych źródeł ta ewentualność, zakładająca tymczasowy Grexit, nie była jednak tematem dyskusji w trakcie eurogrupy.

W Brukseli trwa w niedzielę spotkanie ministrów finansów państw strefy euro w sprawie Grecji. O godz. 16 ma rozpocząć się nadzwyczajny szczyt przywódców eurolandu, który - według źródeł - ma na celu osiągnięcie "porozumienia co do zasad" w sprawie rozpoczęcia negocjacji o nowym programie pomocy dla Aten.

Prawdopodobny kompromis ma zakładać, że w nadchodzącym tygodniu Grecja uzupełni swój program reform oraz uchwali i rozpocznie wdrażanie uzgodnionych działań, dotyczących m.in. reformy VAT, systemu emerytur, deregulacji zawodów oraz prywatyzacji.

Grecja zwróciła się o wsparcie w wysokości 53,5 mld euro na trzy lata. (PAP)

15.22

Możemy osiągnąć dziś porozumienie, jeśli będą tego chciały wszystkie strony - powiedział w niedzielę premier Grecji Aleksis Cipras przed rozpoczęciem nadzwyczajnego szczytu państw strefy euro w sprawie pomocy dla Aten. Zadeklarował gotowość do kompromisu.

"Jestem gotowy na sprawiedliwy kompromis. Jesteśmy to winni Europejczykom. Możemy osiągnąć dziś porozumienie, jeśli będą tego chciały wszystkie strony" - powiedział Cipras dziennikarzom w Brukseli. (PAP)

15.20

Washington Post: Wygląda na to, że Niemcy chcą upokorzyć Grecję

15.13

The Telegraph: Aleksis Cipras, premier Grecji, przyjechał na rozmowy do Brukseli. Cipras powiedział, że jest "gotowy do kompromisu"

15.08

Merkel spotka się z Hollande'em przed szczytem strefy euro

Przed rozpoczynającym się w niedzielę o godz. 16 szczytem państw strefy euro w Brukseli dojdzie do spotkania kanclerz Niemiec Angeli Merkel z prezydentem Francji Francois Hollande'em - podała agencja dpa powołując się na źródła dyplomatyczne.

Spotkania przywódców Francji i Niemiec przed unijnymi szczytami należą do tradycji. Jak zaznacza dpa, w obecnej sytuacji rozmowa nabiera jednak szczególnego znaczenia. Pomiędzy Berlinem a Paryżem istnieją różnice w podejściu do problemu Grecji. Rządzący we Francji socjaliści są oburzeni propozycjami dotyczącymi Grecji, które przygotował niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble.

Dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung" poinformował w sobotę w swym wydaniu internetowym, że najnowsze greckie propozycje reform nie wystarczają niemieckiemu ministrowi finansów i że jego resort przedstawił negatywną opinię w tej sprawie innym państwom eurogrupy.

Według „FAZ" Schaeuble bierze pod uwagę dwa rozwiązania. Jedno z nich przewiduje, że Grecja poprawi swe propozycje; druga - że z Atenami będzie się negocjować „przerwę" w obecności w strefie euro. Ta druga ewentualność zakłada opuszczenie przez Grecję eurolandu co najmniej na pięć lat i restrukturyzację jej zadłużenia. Grecja pozostałaby członkiem Unii Europejskiej i nadal otrzymywałaby wsparcie „stymulujące wzrost gospodarczy, a także pomoc humanitarną i techniczną". Według niemieckich mediów Schaeuble uzgodnił swój alternatywny plan z kanclerz Angelą Merkel i wicekanclerzem Sigmarem Gabrielem. (PAP)

14.55

Niemcy uważają, że Grecji potrzebna jest "przerwa" od stref euro. Tak mogłoby to wyglądać:

14.48

Oświadczenie eurogrupy oczekiwane jest mniej więcej za godzinę

14.40

Wall Street Journal: Eurogrupa włączy pomysł czasowego Grexitu do oświadczania końcowego. Zdaniem gazety robi to pod naciskiem Niemiec

14.15

Oficjalne stanowisko Eurogrupy wyciekło do mediów jeszcze przed rozpoczęciem szczytu przywódców państw strefy euro. Mówi ono, że Grecja musi osiągnąć do 2018 r. nadwyżkę pierwotną w budżecie (czyli nadwyżkę nie obejmującą kosztów obsługi długu) wynoszącą 3,5 proc. PKB, a to oznacza więcej cięć fiskalnych. Grecja ma też bardziej uelastycznić prawo pracy, powiększyć program prywatyzacyjny i przygotować bardziej rygorystyczną reformę systemu emerytalnego. Niektóre z zaleceń Eurogrupy miałyby zostać zacząć wdrażane już w tym tygodniu. W stanowisku Eurogrupy, które wyciekło do mediów, nie było mowy ani o redukcji długu Grecji (do czego namawiają m.in. władze USA i MFW), ani o wielkości możliwej pomocy dla Grecji.

14.10

Scenariusza z Grexitem chcą uniknąć m.in. Włochy i Francja. Według przecieków, to francuscy eksperci napisali ostatnią grecką propozycję oszczędności fiskalnych skierowaną do wierzycieli. Opór przeciwko niej stawiany przez Niemcy mógł poważnie zirytować Paryż. - Jeśli Niemcy pójdą na Grexit, doprowadzi to do wielkiego konfliktu z Francją. To będzie katastrofa dla Europy – ostrzegał w niedzielę Jean Asselborn, minister spraw zagranicznych Luksemburga. Schaeuble miał podczas sobotniego spotkania Eurogrupy krzyczeć na prezesa EBC Mario Draghiego. – Myślisz, że jestem głupkiem ?! – miał rzekomo wykrzyczeć niemiecki minister finansów.

14.03

Rosja rozważa dostarczanie ropy i gazu bezpośrednio do Grecji

14.00

Przed posiedzeniem eurogupy spotkanie u Donalda Tuska

13.30

Waroufakis: dla niektórych decydentów ze strefy euro celem jest doprowadzenie do Grexitu

13.23

Niektórzy radzą Grecji, by pozwała Goldmana

13.20

Bankierka z Goldman Sachs, która się wzbogaciła na pomaganiu Grecji w wejściu do strefy euro.

12.50

Wybór Grecji

12.38

Samotność ministra. Na zdjęciu nowy minister finansów Grecji Euclid Tsakalotos, za nim szefowa MFW Christine Lagarde

12.38

Samotność ministra. Na zdjęciu nowy minister finansów Grecji Euclid Tsakalotos, za nim szefowa MFW Christine Lagarde

12.35

Szczyt całej UE ws. Grecji odwołany, by dać więcej czasu strefie euro

Zapowiadany na niedzielę szczyt całej UE w sprawie Grecji został odwołany, zbiorą się jednak przywódcy 19 państw strefy euro - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Według unijnych źródeł celem eurolandu jest osiągnięcie "porozumienia co do zasad".

"Intencją jest osiągnięcie porozumienie co do zasad" w sprawie nowego wsparcia dla Grecji - powiedział unijny urzędnik zaangażowany w przygotowanie spotkania. Dodał, że szczyt całej UE, który według początkowych planów miał rozpocząć się o godz. 18, tuż po szczycie eurolandu, został odwołany, aby dać przywódcom "dziewiętnastki" więcej czasu na trudne rozmowy. "Możliwe są dwa scenariusze: albo uznajemy, że jest podstawa do rozpoczęcia negocjacji o trzecim programie pomocy dla Aten, albo - że takiej podstawy nie ma" - powiedział urzędnik. "To decydujący moment" - dodał. (PAP)

12.20

Słowacki minister: na eurogrupie nie będzie porozumienia z Grecją

"Nie jest możliwe, żebyśmy dziś mieli porozumienie" - powiedział dziennikarzom słowacki minister finansów Peter Każimir. Jak podkreślił, problemem w rozmowach z Atenami jest brak zaufania między partnerami.

Z kolei wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis ocenił, że jest mało prawdopodobne, by ministrowie finansów państw strefy euro udzielili w niedzielę Komisji Europejskiej mandatu do rozpoczęcia negocjacji w sprawie kolejnego programu pomocowego dla Grecji.

"Eurogrupa będzie kontynuowała dyskusje (...), mamy nadzieję na większy postęp dzisiaj. Sądzę, że jest raczej mało prawdopodobne, by KE dostała mandat do rozpoczęcia formalnych negocjacji dotyczących trzeciego programu pomocowego" - zaznaczył Dombrovskis.

W sobotę około północy ministrowie finansów eurolandu przerwali kilkugodzinne negocjacje z Grecją bez decyzji, czy dają zielone światło na rozpoczęcie negocjacji o nowym programie wsparcia.

Minister finansów Finlandii Alexander Stubb zapewniał, że nikt nie blokuje porozumienia z Grecją. Jak przekonywał, wszyscy starają się znaleźć konstruktywne rozwiązanie "w tej bardzo trudnej sytuacji".

W sobotę w fińskich mediach pojawiła się informacja, że Stubb może zablokować zgodę na trzeci program dla Grecji. Jego ustępstwo miałoby oznaczać zerwanie koalicji rządzącej przez eurosceptyczną partię Prawdziwi Finowie.

Fiński minister podkreślił w niedzielę, że Grecja musi spełnić odpowiednie warunki, by mogło dojść do porozumienia. Jak ocenił, dotychczasowe propozycje Aten są niewystarczające.

"Musimy mieć jasne zobowiązania i dowód, że na końcu zostaną one wypełnione" - oświadczył Stubb. Wśród koniecznych działań wymienił m.in. reformy systemu emerytalnego i VAT. "Wciąż jestem pełny nadziei, ale uważam, że jesteśmy bardzo daleko od warunków, których potrzebujemy (do osiągnięcia porozumienia)" - ocenił.

Unijny komisarz ds. gospodarczych i walutowych Pierre Moscovici powiedział, że ministrowie finansów mają za zadanie przygotować decyzje dla przywódców 19 państw strefy euro, którzy spotkają się w niedzielę w Brukseli o godzinie 16. "Jeśli grecki rząd zobowiąże się do głębszych reform w przyszłości (...) oraz zobowiąże się do bezzwłocznego przegłosowania i wdrożenia pewnych reform w najbliższym czasie, to będziemy mieć podstawę do otwarcia negocjacji nad nowym programem pomocy, o który zwróciła się Grecja" - powiedział.

Z kolei litewski minister Rimantas Szadzius zażartował, że porozumienia wymagać będzie znajomości sztuk magicznych. "Politycy mogą dokonać magicznych sztuczek, mam nadzieję, że zobaczymy jedną z nich dzisiaj" - powiedział.

12.12

Dlaczego pewien amerykański ekonomista uważa, że Grecja "zasługuje na coś lepszego"

12.07

Czy grecki kryzys jest gorszy niż Wielki kryzys lat 30. XX wieku?

11.57

Spotkanie eurogrupy rozpocznie się o 16 czasu brukselskiego

11.22

Reporter: Czego oczekuje pan po dzisiejszym spotkaniu?

Peter Kazimir, min. fin. Słowacji: Niczego

Po co to spotkanie, zastanawiają się reporterzy w Brukseli?

11.20

Szczyt całej UE ws. Grecji odwołany, zbiorą się przywódcy strefy euro

Zapowiadany na niedzielę szczyt całej UE w sprawie Grecji został odwołany, zbiorą się jednak przywódcy 19 państw strefy euro - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Na Twitterze Tusk przekazał, że spotkanie przywódców eurolandu rozpocznie się o godz. 16 i potrwa aż do zakończenia negocjacji w sprawie zgody na nowy program pomocy dla Grecji.

Zwołanie szczytu całej UE na niedzielę Tusk zapowiedział w miniony wtorek. Przywódcy mieli na nim przedyskutować, jak sytuacja zagrożonej niewypłacalnością Grecji może wpłynąć na inne kraje unijne. Zdaniem komentatorów odwołanie szczytu może sugerować, że jest szansa na porozumienie z Atenami i dyskusja o konsekwencjach bankructwa Grecji może jeszcze poczekać.

W niedzielę na godz. 11 zaplanowano obrady ministrów finansów państw strefy euro (eurogrupa). W sobotę nie udało im się do dojść do konsensusu.

Ministrowie mają zdecydować, czy dać zielone światło do rozpoczęcia negocjacji nad nowym programem pomocy dla Grecji. Ateny zwróciły się w mijającym tygodniu o wsparcie z Europejskiego Mechanizmu Stabilności w wys. 53,5 mld euro na trzy lata, proponując w zamian reformy, w tym zmiany w VAT i systemie emerytur.

Według nieoficjalnych doniesień w sobotę część krajów eurolandu uznała, że propozycje Aten nie są wystarczające. Zażądano od Grecji gwarancji, że obiecane działania zostaną wdrożone. Rozpoczęto uzgadnianie wspólnego oświadczenia, w którym Grecja miałaby zobowiązać się do wprowadzenia w przyszłym tygodniu ustaw z reformami.

Ateny miały się na nie zgodzić, ale problem z tekstem oświadczenia miało kilka innych krajów, w tym Finlandia. Grecy mieli się zgodzić na wprowadzenie reform dotyczących deregulacji niektórych zawodów, zmian w podatkach VAT, ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, prywatyzację i wprowadzenia restrykcji na monopole.

W przyszłym tygodniu, po podjęciu decyzji przez grecki parlament, ponownie miałaby spotkać się eurogrupa, by zdecydować o rozpoczęciu negocjacji w sprawie nowego programu wsparcia.

W sobotę najmocniej przeciw nowej pomocy dla Grecji miała protestować Finlandia. Według mediów w tym kraju wchodząca w skład koalicji rządowej eurosceptyczna partia Prawdziwi Finowie groziła zerwaniem umowy koalicyjnej w przypadku ustępstw na rzecz Grecji. Minister finansów Finlandii Alexander Stubb dementował w nocy z soboty na niedzielę te doniesienia. (PAP)

11.03

Der Spiegel do kanclerz Merkel: pokaż swoją wielkość, zapobiegnij Grexitowi

10.59

Dombrovskis: małe szanse, na porozumienie

10.40

Eurogrupa rozpoczyna spotkane o 11 czasu brukselskiego

10.39

Kolejny dzień kopania puszki

10.19

Tusk odwołał szczyt UE. Tusk odwołał szczyt UE. Zbiorą się jednak przywódcy 19 państw strefy euro. Szczyt eurolandu rozpocznie się o godz. 16 i potrwa aż do zakończenia negocjacji w sprawie zgody na nowy program pomocy dla Grecji.

10.15

Reuters: Włosi chcą by Niemcy zaakceptowali porozumienie z Grecją

10.03

Szczyt eurogrupy w sprawie Grecji odwołany

European Council #EUCO re #Greece was just cancelled, only #Eurosummit happening today.

10.02

Po około 9 godzinach negocjacji ministrowie finansów państw strefy euro przerwali w sobotę posiedzenie ws. Grecji nie podejmując decyzji, czy dają zielone światło na rozpoczęcie negocjacji o nowym programie wsparcia dla tego kraju.

- Mieliśmy pogłębioną dyskusję o greckich propozycjach, nie skończyliśmy dyskusji, (...) wciąż jest trudno, ale praca jest kontynuowana - powiedział dziennikarzom szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem.

Fiński minister Alexander Stubb przekonywał dziennikarzy, że nie tylko Finlandia, ale większość krajów była sceptyczna wobec propozycji reform przedstawionych przez Grecję. Zaprzeczał natomiast jakoby koalicja rządowa w jego kraju mogła zostać zerwana w wyniku ewentualnych ustępstw na rzecz Aten. Wcześniej w fińskich mediach pojawiła się informacja, że Stubb może zablokować zgodę na trzeci program dla Grecji. Jego ustępstwo miałoby oznaczać zerwanie koalicji rządzącej przez eurosceptyczna partię Prawdziwi Finowie.

Źródła zbliżone do eurogrupy informowały w nocy, jeszcze przed zakończeniem rozmów, że trwają prace nad wspólnym oświadczeniem, w którym Grecja miałaby zobowiązać się do wprowadzenia w przyszłym tygodniu ustaw z reformami.

Ateny miały się na nie zgodzić, ale problem z tekstem oświadczenia miało kilka innych krajów, w tym Finlandia. Grecy mieli się zgodzić na wprowadzenie reform dotyczących deregulacji niektórych zawodów, zmian w podatkach VAT, ograniczenia możliwości przechodzenia na wcześniejszą emeryturę, prywatyzację i wprowadzenia restrykcji na monopole. (PAP)

10.01

Jeroen Dijsselbloem rozmawiał o sobotnich rozmowach z Donaldem Tuskiem

Just discussed outcome of yesterday's #Eurogroup with @eucopresident #Greece

10.00

The Economist: Jak wyprowadzić Grecję ze strefy euro

How to take Greece out of the Euro http://t.co/W4ihezRRlq #Grexit pic.twitter.com/HpSjkY5axT

Najpopularniejszym # na Twitterze jest jednak #thisisacoup

Na Twitterze pojawił się nowy #Schaublexit

Pozostało 100% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
20 lat Polski w UE. Dostęp do unijnego rynku ważniejszy niż dotacje
Gospodarka
Bez potencjału na wojnę Iranu z Izraelem
Gospodarka
Grecja wyleczyła się z trwającego dekadę kryzysu. Są dowody
Gospodarka
EBI chce szybciej przekazać pomoc Ukrainie. 560 mln euro na odbudowę
Gospodarka
Norweski fundusz: ponad miliard euro/dolarów zysku dziennie