fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Jędrzej Bielecki: Trump wstrząśnie amerykańską gospodarką

Rzeczpospolita
Donald Trump nie ma szansy pokonać Hillary Clinton - uważa Jędrzej Bielecki, dziennikarz "Rzeczpospolitej".

Donald Trump już w zasadzie wygrał w prezydenckich prawyborach Partii Republikańskiej.

- Wygląda na to, że ma on jako jedyny szansę zyskać największą ilość głosów elektorskich by zyskać nominację – mówi Bielecki, ale jego dwaj kontrkandydaci - Ted Cruz i John Kasich -  robią wszystko by uniemożliwić mu zdobycie brakujących głosów. Jeśli nie zdobędzie wymaganej liczby głosów, to o nominacji zdecyduje konwencja w Cleveland a aparat partyjny Partii Republikańskiej jest zdecydowanie przeciwny Donaldowi Trumpowi, uważający go za człowieka nieodpowiedzialnego i groźnego.

- Jest jeszcze rzecz ważniejsza. Według wszelkich sondaży  nie ma on szans na wygranie z Hillary Clinton jesiennych wyborów prezydenckich - podkreśla Bielecki. A Hillary Clinton ma nominację w zasadzie w kieszeni. Trump może doprowadzić do trzeciej z kolei porażki Republikanów w wyścigu do Białego Domu.

Ale co jeśli Trump otrzyma nominację i wygrywa wyboru. Co to oznacza dla gospodarki światowej i amerykańskie.

– To jest człowiek kompletnie nieprzewidywalny – podkreśla Bielecki, mówiąc że Trump debatę o gospodarce przeciągną w stronę hasła protekcjonizmu.

Jest on zdecydowanym przeciwko TTIP oraz umowy o wolnym handlu z krajami Pacyfiku. – Uważa, że trzeba renegocjować wszelkie umowy międzynarodowe, bo to one sprawiają, że w USA znikają miejsca pracy. - Trump zapowiada, że  chce zmusić Chiny do aprecjacji  juana, a z Rosją twierdzi że zawrze "deal", ale nie mówi jaki - podkreśla Bielecki.

Ta postawa Trumpa jest o tyle dziwna, że gospodarka amerykańska, która rozwija się znacznie szybciej niż europejska, bardziej zyska na umowie o wolnym handlu.

Pytanie tylko kto zyskuje konkretnie. W USA nastąpiła mocna polaryzacja dochodów.

Wąska grupa miliarderów kontra dużej grupie której żyje się raczej średnio. Zagrożona jest klasa średnia. Elektoratem Trumpa są głównie mężczyźni w wieku 50-60 lat i niezbyt wysokim wykształceniu, głównie pracownicy przemysłu, którzy boją się o swoje miejsca pracy.

To paradoks, ponieważ miliarder Trump to dla nich "obcy człowiek".

- Amerykanie stawiają na ludzi sukcesu. Trump potrafił rozkręcić firmę swojego ojca. Jeśli to mu się udało to będzie potrafił rozkręcić gospodarkę USA - podkreśla Bielecki, dodając że sam Trump fatalnie traktuje swoich pracowników. W Las Vegas to on płaci najniższe stawki pracownikom hoteli i kasyn. Poza tym paradoksem jest tez to, że sam Trump korzysta na globalizacji i umowach międzynarodowych inwestując w Europie i Azji.

Jednak Donald Trump znakomicie wyczuwa nastroje ludzi - wie jak do nich mówić i wie co chcą usłyszeć.

- Trump jest też postrzegany jako przeciwnikiem establishmentu, podobnie jak Bernie Sander, ale Trump potrafi to wykorzystać dużo lepiej niż jego kontrkandydaci - podkreśla Jędrzej Bielecki.

Jeśli wygra Hillary Clinton to porozumienie TTIP nie jest zagrożone. Jeśli wygra Trump to układzie możemy zapomnieć, ale z drugiej strony nie wiadomo z kim Trump zamierza rządzić, jak będzie wyglądać jego administracja i jakie ma plany.

- Trump to wielka niewiadoma dla Polski - uważa Bielecki i dodaje, że dla Polski najlepiej byłoby by wygrała Hillary Clinton. Na to jednak musimy poczekać do listopada.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA