fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Niemcy będą blokować „problematyczne” przejęcia swoich firm

AFP
Rząd Angeli Merkel zdecydował, że zaostrzy regulacje dotyczące przejmowania niemieckich spółek przez firmy zagraniczne. Ma to chronić niemieckie firmy, które zostały osłabione w wyniku kryzysu.

Nowe regulacje pozwalają rządowi blokować przejęcia jeśli tylko uzna, że mogą one "wywołać potencjalne problemy" na niemieckim rynku. W praktyce będzie on mógł więc nie dopuścić do transakcji, która z jakiegoś powodu mu się nie spodoba. Regulacje te będą dotyczyły m.in. producentów sprzętu medycznego i odzieży ochronnej, a także spółek energetycznych i z sektora cyfrowego.

– Wprowadzimy te zasady, tak by chronić naszą infrastrukturę krytyczną bardziej niż wcześniej – stwierdził Peter Altmaier, minister gospodarki. Dodał, że władze obecnie przyglądają się próbie przejęcia jednej z niemieckich spółek medycznych.

Niemiecki indeks giełdowy DAX stracił od początku roku ponad 20 proc., więc stwarza to okazję do zakupów. Istnieje obawa, że państwowe chińskie spółki wykorzystają ją, by nabyć po okazyjnych cenach niemieckie spółki dysponujące zaawansowanymi technologiami. Nowe niemieckie regulacje mogą się jednak nie spodobać innym rządom europejskim oraz rządowi USA.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA