fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Wielkie plany Skandynawów

Fotorzepa, Filip Frydrykiewicz
Norwegowie chcą przekształcić Skandynawię w najlepiej zintegrowany region na świecie.

Rozpoczęła się norweska prezydencja w Nordyckiej Radzie Ministrów. Plany mają ambitne.

„Przejmujemy prezydencję w momencie, w którym świat się szybko zmienia. Strategiczna współpraca państw skandynawskich ma kluczowe znaczenie i przynosi korzyści wszystkim w regionie" -  powiedział norweski minister ds. UE i minister ds. współpracy skandynawskiej Frank Bakke-Jensen, który oficjalnie zainaugurował w Tromso norweską prezydencję w Radzie Nordyckiej.

W Tromso odbyła się też konferencja „Arktyczne Granice" poświęcona współpracy państw skandynawskich na rzecz zrównoważonego wzrostu i innowacji w regionie Arktyki. Uczestniczyła w nim szwedzka minister spraw zagranicznych i minister ds. współpracy skandynawskiej Margot Wallström, duńska minister ds. równych szans i współpracy skandynawskiej Karen Ellemann oraz sekretarz generalny Nordyckiej Rady Ministrów Dagfinn Hoybraten - wylicza Skandynawsko-Polska Izba Gospodarcza.

Norwegia zapowiada działania przynoszącej efekty wszystkim mieszkańcom Skandynawii. Chodzi o stworzenie najlepiej zintegrowanego regionu na świecie. Państwa skandynawskie (Dania, Szwecja, Norwegia, Islandia - państwa założyciele oraz Finlandia, Grenlandia, Aleuty i Wyspy Owcze) tworzą razem jedenastą pod względem wielkości gospodarkę na świecie, a ich łączna liczba ludności do 27 milionów. W Skandyniawii wysoki jest poziom zarobków i opieki socjalnej, wysokie standardy ochrony środowiska i największe w Europie wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.

„Ściślejsza współpraca między państwami skandynawskimi jest naturalną odpowiedzią na coraz mniej przewidywalną sytuację na świecie. Będziemy współpracować, aby kontynuować rozwój naszego regionu i mieć pewność, że pozostanie on najlepiej zintegrowanym regionem świata" –powiedziała premier Erna Solberg.

Prezydencję w Nordyckiej Radzie Ministrów sprawuje co rok kolejne z pięciu państw skandynawskich. Kraj sprawujący prezydencję opracowuje program, w oparciu o który Rada pracuje przed dany rok.

Program norweskiej prezydencji w Nordyckiej Radzie Ministrów w 2017 roku oparty jest na trzech głównych filarach:

Po pierwsze: Skandynawia się zmienia. Chodzi o promowanie konkurencyjności, przejścia do ekologicznej, niskoemisyjnej gospodarki, integracji oraz współpracy w dziedzinie zdrowia.

Po drugie: Skandynawia w Europie. Tutaj na pierwszym planie jest wzmocnienie współpracy w dziedzinie polityki europejskiej. Mocny głos Skandynawii w europejskiej debacie jest korzystny dla regionu i dla Europy.

Po trzecie - Skandynawia na świecie czyli dalszy rozwój strategicznego partnerstwa w polityce zagranicznej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA