fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Litewska marchewka dla firm z Białorusi

Litwa, Białoruś
Bloomberg
Wilno nie ustaje w zabiegach o białoruskich specjalistów. Firmy inwestujące na Litwie uzyskają ulgi w kwocie 1,5 mln euro. Ale są warunki.

Nowelizacja ustawy o inwestycjach i zatrudnieniu, zgłoszona przez litewski resort gospodarki, przewiduje, że białoruskie firmy, które zawarły umowy inwestycyjne z litewskim rządem, będą mogły skorzystać z ulgowych regulacji, informuje agencja BNS.

Aby z tych przepisów skorzystać białoruskie firmy muszą zobowiązać się do zainwestowania na Litwie co najmniej 1,448 mln euro; stworzyć co najmniej 20 miejsc pracy i zapłacić swoim pracownikom co najmniej 1,5-krotność średniego wynagrodzenia z tego litewskiego regionu, gdzie rozpoczną działalność.

Czytaj także: Gospodarka UE odbiła. Najmniej straciły Litwa i Polska

Z nowelizacji prawa inwestycyjnego wynika, że ??firmom spełniającym te kryteria będą przysługiwać nie tylko duże ulgi, ale też będzie im łatwiej przenosić pracowników z Białorusi na Litwę. Jeśli te zmiany zostaną uchwalone, to wszyscy Białorusini, którzy przyjeżdżają do pracy w firmach białoruskich na Litwie, będą mogli ubiegać się o zezwolenie na pobyt czasowy a także osiedlić się na Litwa ze swoimi rodzinami.

Urzędy zatrudnienia nie będą oceniać kwalifikacji i doświadczenia zawodowego takich pracowników - będzie to pozostawione w gestii białoruskiego inwestora. Nie będzie też oceniane, czy członkowie rodziny zaspokajają potrzeby rynku pracy - będą mieli prawo do pracy na Litwie i otrzymają zezwolenie na pobyt na ten sam okres.

Ministerstwo Gospodarki ma nadzieję, że zmiany zostaną rozpatrzone na wiosennym posiedzeniu parlamentu. Od sierpnia ubiegłego roku, kiedy na Białorusi rozpoczęły się masowe protesty przeciwko samozwańczemu prezydentowi Aleksandrowi Łukaszence, a reżim rozpoczął masowe represje wobec protestujących, na Litwę przeniosło się wiele białoruskich firm.

Wśród nich założony przez Białorusinów w USA gigant technologii informatycznych Epam Systems, firma Wargaming, która stworzyła popularną grę World of Tanks, a także Flo Health, Coherent Solutions, Godel Technologies. Według Investuok Lietuvoje - rządowa Agencji ds. Promocji inwestycji zagranicznych na Litwie, obecnie ponad 60 białoruskich firm przenosi swój biznes na Litwę lub rozważa taką możliwość.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA