fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Unia i EBI wsparły Ukrainę pożyczką

Flickr
Komisja Europejska przekazała Ukrainie 600 mln euro pomocy makrofinansowej na spłatę długów i wsparcie budżetu. Europejski Bank Inwestycyjny wyłoży 640 mln euro na projekty zielonego transportu i odbudowy wschodniej Ukrainy.

„Jestem wdzięczny naszym partnerom w Unii i osobiście przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz wiceprezydentowi Valdisowi Dombrovskisowi za udzielenie Ukrainie pomocy makrofinansowej w wysokości 600 mln euro” - napisał na portalu społecznościowym prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Podkreślił, że jest to znaczący sygnał wsparcia Unii Europejskiej dla stabilności gospodarczej i dalszego przebiegu reform na Ukrainie.

Pomoc została udzielona w formie kredytu długoterminowego z oprocentowaniem 0,125 proc. z terminem spłaty w czerwcu 2035 r. Aby zapewnić wypłatę transzy, Komisja Europejska rozmieściła własne obligacje z ujemną rentownością -0,143 proc., dzięki czemu po potrąceniu prowizji z emisji, Ukraina otrzymała faktycznie 623,5 mln euro, informuje agencja Unian. 

Na co pójdą unijne pieniądze opowiedział minister finansów Sierhij Marczenko: „Otrzymane środki zostaną przeznaczone na sfinansowanie wydatków budżetu państwa, co pomoże utrzymać stabilność finansową na Ukrainie". 

Pieniądze Ukraina otrzymała w ramach realizacji piątego programu, realizowanego zgodnie z Memorandum of Understanding (memorandum o wzajemnym zrozumieniu) i umową pożyczki z Unii o udzieleniu unijnej pomocy makrofinansowej w wysokości do 1,2 mld euro, zawartej 23 lipca Bruksela.

„Wszystkie te środki, zgodnie z postanowieniami odpowiednich memorandów z Unią Europejską, zostały wykorzystane na zmniejszenie zewnętrznego obciążenia finansowego Ukrainy, poprawę jej bilansu płatniczego i zaspokojenie potrzeb budżetowych”.

Aby dostać drugie 600 mln euro, Ukraina musi wypełnić warunku memorandum. Są to reformy strukturalne w takich obszarach jak zarządzanie finansami publicznymi; skuteczne zarządzanie i praworządność; poprawa klimatu biznesowego; reformy sektorowe i przedsiębiorstwa państwowe.

Także dziś 9 grudnia Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) i rząd Ukrainy podpisały trzy umowy pożyczki na łączną kwotę 640 mln euro na realizację priorytetowych projektów w dziedzinie transportu i infrastruktury.

Z tej kwoty EBI przeznaczy 340 mln euro na odbudowę i poprawę kluczowej infrastruktury społecznej i transportowej w regionie wschodnim.

„Są to szkoły, przedszkola, szpitale, urzędy pocztowe, oświetlenie uliczne, kanalizacja, a także komunikacja miejska i odpowiadająca jej infrastruktura. W efekcie na tych zmianach skorzysta około 14 mln Ukraińców mieszkających na tych terenach ”- podała służba prasowa ukraińskiego rządu.

EBI przeznaczy kolejne 100 mln euro pożyczki na odbudowę sieci drogowej regionu ługańskiego w ramach projektu „Wschodnia Ukraina: zjednoczenie, odbudowa i ożywienie ”.

Natomiast 200 mln euro od EBI pójdzie na realizację projektu „Miejski transport publiczny Ukrainy II”. Czyli na zakup wyłącznie elektrycznego transportu publicznego - tramwajów, trolejbusów, autobusów elektrycznych, wagonów metra, a także budowę i remont linii tramwajowych i trolejbusowych, wymianę podstacji trakcyjnych.

„Wstępnie zidentyfikowano już 18 miast uczestniczących w projekcie: Sewerodoniec, Winnica, Użgorod, Czerkasy, Krzemieńczug, Biełaja Cerkow, Melitopol, Kamenskoe, Chmielnicki, Tarnopol, Krivoy Rog, Dnipro, Łuck, Zaporoże, Lwów, Połtawa, Odessa i Czerniowce. Ich ostateczna lista zostanie utworzona po ratyfikacji umowy z bankiem” - informują Ukraińcy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA