fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Francuzi ufają bez zmian swej gospodarce

Prezydent Francji Emmanuel Macron
AFP
Zaufanie konsumentów francuskich w sierpniu nie zmieniło się wobec lipca, bo zmalał lęk przed bezrobociem — wynika z ankiety urzędu statystycznego INSEE.

Jego wskaźnik zaufania konsumentów wyniósł w sierpniu 94 pkt., bez zmian wobec lipca i zgodnie ze średnią prognozą 14 ekonomistów pytanych przez Reutera. Obawy gospodarstw domowych związane z utratą pracy zmalały do najniższego poziomu od kwietnia, kiedy we Francji obowiązywały drugi miesiąc ograniczenia w przemieszczaniu się, zniesione 11 maja. Francja uniknęła gwałtownego skoku bezrobocia, bo firmy zaczęły stosować na dużą skalę techniczne bezrobocie, wspierane finansowo przez rząd.

Generalna prognoza gospodarki była stabilna, ale mocno poniżej średniej długoterminowej. Wzrosła liczba osób, które uważały, że jest to dobra pora na oszczędzanie, zmalała z kolei liczba tych, które były gotowe do robienia dużych zakupów. W sytuacji, gdy większość sklepów i restauracji była zamknięta francuskie gospodarstwa domowe zwiększyły swe oszczędności o 100 mld euro. Rząd stara się przekonać obywateli do wydawania pieniędzy, które przyczynią się do wyjścia z najgłębszej po wojnie recesji w I półroczu.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA