fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

UE-Mercosur: Zgoda na „kontrakt handlowy wszech czasów”

Adobe Stock
Po 20 latach negocjacji Unia Europejska zawarła porozumienie handlowe z krajami Mercosur.

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ocenił, że była to największa transakcja, jaką kiedykolwiek zawarła UE, a w czasie napięć handlowych pokazała, że „jesteśmy zwolennikami handlu opartego na zasadach”. Dodał, że to dobra umowa dla konsumentów i środowiska.

Czytaj także: Wkrótce traktat o handlu Mercosur-Unia Europejska

Brazylijski prezydent Jair Bolsonaro stwierdził natomiast, że jest to „historyczny” i „jeden z najważniejszych kontraktów handlowych wszech czasów”.

Kraje Mercosur to Argentyna, Brazylia, Urugwaj i Paragwaj.

Horacio Reyser, sekretarz ds. stosunków międzynarodowych w Argentynie zaznacza, że umowa stworzy rynek dla towarów i usług obejmujący 800 milionów konsumentów. Jest przekonany, że przyniesie korzyści Argentynie, zwiększy jej PKB, stworzy nowe miejsca pracy i przyciągnie inwestycje.

Umowa obejmuje wyeliminowanie ceł na produkty takie jak sok pomarańczowy, kawa rozpuszczalna i owoce. Jednocześnie producenci innych produktów, takich jak mięso, cukier i etanol, mieliby większy dostęp do rynku UE poprzez kontyngenty.

Negocjacje trwały tak długo, bo zasadniczą przeszkodą w podpisaniu traktatu była niechęć Europejczyków do otwarcia rynku na produkty rolne z Ameryki Płd., a ostatnio doszło do różnic zdań z Brazylią o handel mięsem, cukrem i samochodami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA