fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Morgan Stanley: sankcje USA spowodują recesję w Rosji

Bloomberg
Amerykański bank ostrzegł, że zaostrzenie sankcji USA wobec Rosji spowoduje recesję w gospodarce federacji.

„Biorąc pod uwagę wysoki stopień nieokreśloności prognoz dotyczących sankcji, widzimy bardziej negatywny, „niedźwiedzi” scenariusz ze zmniejszeniem PKB Rosji o 0,5 proc. w ujęciu rocznym. W wypadku, jeżeli tzw. systemowe rosyjskie koncerny państwowe trafią na czarną listę Białego Domu” - piszą analitycy Morgan Stanley w półrocznej prognozie dla krajów grupy CEEMEA (Europa Środkowo-Wschodnia, Bliski Wschód i Afryka).

Zdaniem Amerykanów, negatywnego wpływu nowych sankcji na rosyjską gospodarkę nie zniweluje nawet droga ropa po ponad 70 dolarów za baryłkę.

O tym, że rosyjska gospodarka ma się gorzej, świadczy czwartkowa wypowiedź ministra gospodarki Maksima Oreszkina. Urzędnik przyznał, że wcześniejsza prognoza wzrostu była zbyt optymistyczna i trzeba ją obniżyć. O ile, nie wiadomo. Kreml założył w budżecie wzrost PKB w tym roku o 2,1 proc. Za I kw. rosyjska gospodarka zyskała 1,3 proc.

Na początku maja EBOR obniżył prognozę wzrostu PKB Rosji w 2017 r. z 1,7 proc. do 1,5 proc. Rosyjscy ekonomiści są jeszcze bardziej radykalni i oceniają przyrost PKB na poziomie od 1 proc. do zera.

- Wielkie projekty inwestycyjne, jak mundial czy krymski most, które napędzały gospodarkę, już się kończą, a nowych nie widać - zwraca uwagę Natalia Orłowa, główna ekonomistka prywatnego Alfa-banku.

Władimir Osakowski z Bank of America Merrill Lynch przypomina, że pierwszy kwartał był gorszy od rządowych prognoz, stąd zapowiedź obniżenia rocznej prognozy przez ministerstwo gospodarki.

- Według nas w tym roku PKB Rosji zyska 1,5 proc. - dodaje ekonomista.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA