fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

#RZECZoBIZNESIE: Adam Jędrzejczak: Walka ze smogiem musi być wielowymiarowa

tv.rp.pl
Średnio rocznie w Polsce w wyniku powikłań chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 48 tys. osób – mówi Adam Jędrzejczak, prezes Danfoss Poland, gość programu Marcina Piaseckiego.

W Polsce już od ponad 20 lat mówi się o problemie smogu. NIK 17 lat temu opublikował raport, który nawoływał, żeby zacząć myśleć w sposób strukturalny o programie czystego powietrza.

- Przyczyną smogu jest spalanie niskojakościowych paliw stałych przez wysokoemisyjne kotły w niskoefektywnych energetycznie domach jednorodzinnych – tłumaczył Jędrzejczak.

Jesteśmy jedynym krajem w UE, który nie ma normatywów spalania paliw stałych. - Niestety wykorzystujemy floty, muły czy inne miały węglowe i śmieci. Kotłów węglowych w Polsce jest 3,8 mln. 80 proc. z nich nie spełnia norm emisji, są to tzw. kopciuchy. 60 proc. z nich ma ponad 10, a 16 proc. nawet 20 lat – mówił gość.

- 90 proc. z budynków mieszkalnych to są domki jednorodzinne. W 5 mln tych domów mieszka połowa Polaków. Są one często słabo izolowane – dodał.

 

Skutki zdrowotne

Smog to między innymi benzoalfapiren. Można doszukiwać się go również w dymie tytoniowym. - Przekładając to, można powiedzieć, że każdy z nas w okresie grzewczym staje się biernym palaczem. W Warszawie „wypalamy” średnio 4 papierosy dziennie, w Krakowie 10. Rekordzistą jest Zakopane, gdzie „spalimy” 12 papierosów dziennie - wyliczył Jędrzejczak.

Zaznaczył, że pyły zawieszone trafiają do gardła, tchawicy, płuc, krwi i wywołują konkretne choroby. - Choroby płuc, serca, nowotwory, powikłania, patologie ciąży. Średnio rocznie w Polsce w wyniku powikłań chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera 48 tys. osób. To jest przerażające. Dla porównania, na drogach ginie 3 tys. osób rocznie – mówił gość.

Jak rozwiązać problem smogu

Jędrzejczak podkreślił, że skuteczna walka z zanieczyszczeniem powietrza musi odbywać się na różnych poziomach. - Zaczęliśmy tę walkę od programu „Czyste powietrze” w którym wskazano 14 działań, które mają wyeliminować smog. Na razie udało się zrealizować tylko jedno, czyli rozporządzenie wymagań odnośnie kotłów opalanych paliwem stałym. Zdążyliśmy przed sezonem grzewczym, ale nie ma jeszcze standardów jakości paliwa – tłumaczył.

Przyznał, że samorządy zadziałały skutecznie. - Jest wiele uchwał antysmogowych, które pojawiły się w samorządach. Kraków w ogóle chce wyeliminować wszystkie paliwa stałe, które są wykorzystywane do opalania kotłów – przypomniał.

Zaznaczył, że sami możemy stosować nowoczesne technologie, które są dostępne ekonomicznie. - Mówię o kotłach i termostatach grzejnikowych – wyjaśnił.

- Przechodząc z węgla na gaz rachunki wzrastają średnio 725 zł w sezonie grzewczym przy domu ok. 120 mkw. Możemy tę kwotę zniwelować przez termostat grzejnikowy, który dostosuje naszą temperaturę komfortu w pomieszczeniach w których obecnie przebywamy. Każdy 1 stopień ciepła przekłada się na 6 proc. zapotrzebowania energii – tłumaczył Jędrzejczak.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA