fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Gospodarka

Polska szóstą gospodarką wschodzącą na świecie

Pixabay
Polska jest szóstą gospodarką wschodzącą na świecie pod względem stabilności finansowej. Liderem w rankingu okazała się Korea Południowa, a tuż po niej uplasowała się Rosja.

Chiny natomiast spadły na trzecie miejsce. Po raz pierwszy od 2009 r., kiedy to Bank of America Merrill Lynch zaczął publikować rokroczny ranking gospodarek wschodzących, Państwo Środka wyprzedziła Rosja, która powoli zaczyna stawać na nogi po silnych spadkach cen ropy w ubiegłym roku. W badaniu brany jest pod uwagę cały wachlarz czynników makroekonomicznych, takich jak wzrost gospodarczy, inflacja czy kondycja fiskalna – wszystko, co wpływa na stabilność finansową państw.

- Chiny pozostają w pierwszej piątce pod względem wzrostu PKB, straciły jednak pozycję jeżeli chodzi o wskaźniki zadłużenia prywatnego i publicznego, rachunek obrotów bieżących i adekwatność rezerw – wyjaśnia ekspert banku, David Hauner.

Polska zajęła w rankingu szóste miejsce. Nasza sytuacja finansowa została lepiej oceniona m. in. od Meksyku i Brazylii. Ostatnia na liście pozostała Republika Południowej Afryki, której gospodarka wciąż zmaga się z takimi problemami, jak stagflacja, deficyty bliźniacze i wysokie zadłużenie sektora prywatnego i publicznego.

Ranking 10 najlepszych gospodarek wschodzących:

1. Korea Południowa

2. Rosja

3. Chiny

4. Indie

5. Indonezja

6. Polska

7. Meksyk

8. Brazylia

9. Turcję

10. RPA

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA