fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

Chiny: Przybyło 18 mln nowych inwestorów

Hongkong
AFP
W 2020 r. liczba inwestorów giełdowych w Chinach zwiększyła się aż o 18,02 mln do 177,7 mln – mówią dane China Securities Depositary and Clearing. Tylko w grudniu 2020 r. przybyło tam 1,62 mln inwestorów, gdy w takim samym miesiącu rok wcześniej ich liczba zwiększyła się o 809 tys.

Duży wzrost zainteresowania giełdą w Chinach jest częściowo tłumaczony skutkami pandemii. Przejście milionów ludzi na pracę zdalną sprawiło, że zyskali oni więcej czasu na zainteresowanie się giełdą.

Napływ inwestorów mocno przyczynił się do zwyżek na chińskich parkietach. Indeks Shenzen Component zyskał w 2020 r. aż 39 proc. a CSI 300 wzrósł o 27 proc., gdy amerykański S&P 500 poszedł w górę o prawie 13 proc. Chińscy inwestorzy detaliczni chętnie kupowali również akcje na giełdzie w Hongkongu. Mogą oni je nabywać za pomocą bezpośrednich połączeń tradingowych między parkietami w Hongkongu, Szanghaju i Shenzen.

Dobra koniunktura na chińskich giełdach przyciągnęła tam wiele ofert publicznych. Według danych Ernst & Young, Chiny odpowiadały w 2020 r. za 40 proc. IPO przeprowadzonych na całym świecie. Na pierwszym miejscu pod względem liczby ofert publicznych znalazł się szanghajski rynek technologicznych Star Market, który przyciągnął aż 233 IPO.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA