fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Giełda

WIG20. Lekkie cofnięcie przed majówką

GPW
Bloomberg
Po dwóch dniach wzrostów WIG20 przyszła pora na lekkie cofnięcie. Inwestorzy przed weekendem majowym byli bardziej skłonni do sprzedaży walorów.

Inwestorzy mieli w piątek złudną nadzieję na kontynuację trendu z poprzednich dni. W środę WIG20 zyskał 1,5 proc., a w czwartek 1 proc. i dzięki temu zamknął się na poziomie 2050 pkt., czyli najwyżej od stycznia. Handel w piątek rozpoczął się od wzrostów, które niedługo po rozpoczęciu sesji wynosiły 0,7 proc. Przewaga kupujących zaczęła jednak topnieć i ostatecznie WIG20 zamknął się na poziomie 2037 pkt., co oznacza spadek o 0,6 proc. Banki, które dzień wcześniej były motorem napędowym indeksu, po orzeczeniu TSUE w piątek zakończyły dzień pod kreską. Allegro było najmocniej przecenianą spółką w indeksie WIG20, jednak w ostatnich godzinach handlu byki ruszyły do ataku i akcje giganta e-commerce zdrożały o blisko 1,3 proc. Najlepiej poradziło sobie LPP, którego akcje zdrożały o ponad 1,3 proc.

Przed rozpoczęciem sesji wiele spółek pochwaliło się wynikami za ubiegły rok, lub za pierwszy kwartał bieżącego roku. Nie pozostało to bez wpływu na ich notowania. W gronie średnich firm dobre wyniki opublikował Budimex, którego akcje w trakcie sesji drożały o blisko 5 proc., jednak ostatecznie zyskały 2 proc. Najmocniej w indeksie mWIG40 zyskał PlayWay, którego notowania wzrosły o 4,6 proc. mWIG40 spadł nieznacznie o 0,1 proc.

Indeks najmniejszych spółek większość sesji odbijał się w górę od linii czwartkowego zamknięcia, jednak ostatecznie zakończył dzień wzrostem o 0,6 proc. To już siódma sesja z rzędu kiedy sWIG80 świeci na zielono. Liderem zwyżek był Mabion, którego akcje zdrożały o 9,5 proc. Notowania spółki odbiły, po tym jak dzień wcześniej kurs spadł o 11 proc. Mocno rosły też notowania ML Systemu. Wpływ na to mogła mieć informacja o podpisaniu przez ML System z Agencją Rozwoju Przemysłu (ARP) umowy leasingu finansowego, dzięki której finansujący oddaje do korzystania spółce nieruchomość gruntową zlokalizowaną w Zaczerniu, bezpośrednio obok obecnej fabryki ML System.

Główne indeksy w Europie zachowywały się w piątek mieszanie. Niemiecki Dax rósł pod koniec handlu o 0,4 proc., francuski CAC40 spadał nieznacznie o 0,1 proc., a włoski FTSE MIB taniał o 0,3 proc. Początek sesji na Wall Street przyniósł lekkie schłodzenie nastrojów, po osiągniętych dzień wcześniej rekordach. S&P 500 i Dow Jones spadały po 0,4 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA