fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Forum Ekonomiczne

W stronę zrównoważonego rozwoju Grupy Wyszehradzkiej

stock.adobe.com
Podczas Forum Ekonomicznego 2020 w Karpaczu o zrównoważonym rozwoju V4 będą dyskutować minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, minister rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Słowacji Ján Mičovsky, szef czeskiego resortu rolnictwa Miroslav Toman oraz europoseł Bogdan Rzońca.

W czasie panelu „Grupa Wyszehradzka – w stronę rozwoju zrównoważonego" rozmówcy zastanawiać się będą nad strategią makroregionalną, która ułatwi i przyspieszy zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy naszej części kontynentu. Panel wpisuje się w trwającą już kilka lat na Forum Ekonomicznym dyskusję nad ideą zrównoważonego rozwoju – w wymiarze Polski (rozwój terytorialnie zrównoważony) i Europy Środkowo-Wschodniej, szczególnie w formacie V4. Dwa lata temu ministrowie transportu grupy oraz ich odpowiednicy z Litwy i Ukrainy podpisali wspólne oświadczenie dotyczące najważniejszych inicjatyw infrastrukturalnych w naszej części kontynentu. Natomiast w 2019 r. podczas panelu „Korytarze transportowe Trójmorza" Andrzej Adamczyk zapewniał między innymi, że „szlaki, które utworzą ruszt komunikacyjny Trójmorza" są już wytyczone.

– Powinniśmy wziąć pod uwagę zarządzanie zrównoważonym rozwojem, ponieważ oferuje ono dokładnie to, czego potrzebujemy: podejście systemowe, promujące integrację pionową i poziomą, łączenie aspektów środowiskowych, gospodarczych i społecznych w złożony, ale spójny sposób – tłumaczy ubiegłoroczny gość Forum András Volom, przewodniczący Visegrad for Sustainability, organizacji wspierającej współpracę na rzecz zrównoważonego rozwoju w V4.

Grupa Wyszehradzka jest nieformalną regionalną formą współpracy Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Powstała w 1991 r., jest więc praktycznie równolatką Forum Ekonomicznego. Ponieważ dotyczy współpracy czterech państw środkowej Europy – tematyka jej dotycząca była ważnym elementem każdej edycji Forum. Nie mogło jej zabraknąć w roku, w którym trwa polska prezydencja w V4.

Forum Ekonomiczne odbędzie się od 8 do 10 września 2020 r. w Karpaczu.

Rejestracja.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA