Finanse

Polska coraz bardziej bezgotówkowa

Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut IBRIS dla Polskiego Standardu Płatności wynika, że 19 proc. Polaków w ogóle nie nosi przy sobie gotówki, 33 proc. osób przez 26 rokiem życia przyznaje, że korzysta tylko z elektronicznych form rozliczania. Ciągle jednak większość transakcji w Polsce realizowana jest w formie gotówkowej.

- Obrót bezgotówkowy przynosi korzyści konsumentom, przedsiębiorcom, administracji publicznej i całej gospodarce – przekonywali zgodnie we wtorek uczestnicy konferencji, która zainaugurowała kampanię społeczną „Warto Bezgotówkowo".

Czytaj także: Gotówka nie zniknie przez płatności bezgotówkowe

- Jeśli transakcji dokonujemy w sposób analogowy, czyli płacimy za nią gotówką, to w żaden sposób nie pomagamy cyfryzacji gospodarki. Bez cyfrowych płatności nie ma cyfrowej gospodarki – przekonywał Dominik Wójcicki, dyrektor departamentu gospodarki elektronicznej w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii.

Tłumaczył, że obrót bezgotówkowy to nie tylko symbol nowoczesności, lecz także korzyść – zarówno w wymiarze społecznym, jak i finansowym. Naszym celem jest upowszechnienie stosowania płatności elektronicznych i zastąpienie części transakcji gotówkowych, elektronicznymi instrumentami płatniczymi, czyli: kartami płatniczymi, przelewami, blikiem oraz płatnościami mobilnymi – mówił dyr. Wójcicki.

Przekonywał, że płacenie kartą czy telefonem, to jeden z pierwszych, łatwych kroków, do przestawienia biznesu na nowoczesny system cyfrowy. – Dziś płacę kartą, jutro będę korzystał z bankowości elektronicznej – mówił Dominik Wójcicki. Jego zdaniem dokonywanie i przyjmowanie płatności w formie elektronicznej poprawia zarządzanie firmą. Pozwala jej wprowadzać programy lojalnościowe, pomaga utrzymywać lepsze kontakty z klientami.

Mimo nowoczesnego systemu bankowego, jednego z najnowocześniejszych na świecie, kuleje u nas jednak liczba punktów, w których można zapłacić kartą. - W Polsce mamy w tej chwili 2 mln kas fiskalnych. Terminali płatniczych jest jednak nieco ponad 700 tys. Oznacza to, że tylko w 1/3 punktów można zapłacić kartą – mówił dyr. Wójcicki.

Jego zdaniem to musi się zmieniać. I temu ma pomóc akcja „Warto bezgotówkowo". W ciągu ostatniego roku, dzięki współpracy pomiędzy Ministerstwem Przedsiębiorczości i Technologii oraz Krajową Izbą Rozrachunkową i Fundacją KIR na Rzecz Rozwoju Cyfryzacji Cyberium ponad połowa urzędów administracji publicznej została wyposażona w terminale płatnicze. – Jeszcze w 2017 r. zaledwie 10 proc. urzędów akceptowało płatności bezgotówkowe. Dziś taką możliwość oferuje już ponad 60 proc. z nich - mówił Dariusz Marcjasz, wiceprezes zarządu KIR. - Od momentu uruchomienia Programu upowszechniania płatności bezgotówkowych w jednostkach administracji publicznej, czyli od kwietnia zeszłego roku do końca sierpnia tego roku, Polacy zrealizowali w urzędach prawie 900 tys. transakcji bezgotówkowych o łącznej wartości ponad 114 mln zł – dodał. Jego zdaniem to ważny krok w kierunku budowy administracji nowoczesnej i przyjaznej obywatelom. Od września program wyposażania instytucji państwowych w terminale wspiera Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do 31 sierpnia 2021 r. wydłużono przy tym okres, w którym urzędy mogą akceptować płatności bezgotówkowe bez ponoszenia kosztów terminali POS i obsługi transakcji, a także możliwość zainstalowania terminali płatniczych w każdym punkcie kasowym urzędu. Żadnych opłat z tytułu realizowanych płatności nie ponoszą również klienci urzędów.

Ciągle też przedsiębiorcy mogą korzystać z programu, który pozwala im za darmo pobierać i instalować w swoich placówkach terminale płatnicze. Przez 12 miesięcy od momentu zainstalowania nie ponoszą też kosztów jego użytkowania. – To pomysł unikalny w skali świata – przekonywał Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa. Do programu może się przyłączyć każdy przedsiębiorca i instytucja publiczna. - Przez pierwsze siedem miesięcy w ramach Programu Polska Bezgotówkowa zainstalowano już 70 tys. terminali w całej Polsce. Ten proces postępuje bardzo szybko – mówi prezes Widawski. Na ten rok Fundacja postawiła sobie cel rozdysponowania w ramach programu 100 tys. terminali. W kolejnych latach ich liczba ma sięgnąć kilkuset tysięcy. – Dzięki temu Polska będzie posiadała jedną z najbardziej rozwiniętych i najnowocześniejszych cyfrowych sieci płatniczych – przekonywał Paweł Widawski.

Zwrócił uwagę, ze w Polsce jest jeszcze wiele miejsc, mniejszych miejscowości, w których nie funkcjonuje nawet jeden terminal płatniczy.

Dziennikarze pytali, jakie koszty będą ponosić przedsiębiorcy, po zakończeniu 12-miesięcznego okresu bezpłatnego użytkowania terminalu płatniczego. – Operatorzy zaproponują im komercyjne warunki – usłyszeli wymijające odpowiedzi. W końcu udało im się jednak wycisnąć informację, że dziś koszt użytkowania to średnio 0,7 proc. wartości transakcji dla małych przedsiębiorców. Ci więksi potrafią wynegocjować niższe koszty. – Program Polska Bezgotówkowa zwiększył konkurencję wśród agentów systemów płatniczych. Dziś oferują oni znacznie niższe koszty niż przed uruchomieniem programu. I te koszty dalej będą spadać - mówił Paweł Widawski.

W tej chwili w obiegu jest 210 mld zł gotówki. Odpowiada to blisko 10-proc. naszego PKB. – Koszty obsługi gotówki, organizacji jej obiegu, druku i wymiany, to 1,8 proc. PKB – mówił Włodzimierz Kiciński, wiceprezes Związku Banków Polskich, przewodniczący Koalicji na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego i Mikropłatności. – Jest na czym oszczędzać. Te koszty przewyższają nakłady na naukę – dodał.

Wyliczał, że dziś Polacy mają 39,1 mln kart. Ponad 16 mln klientów banków ma stały dostęp do bankowości elektronicznej. – 60 proc. transakcji rozliczanych jest gotówkowo, prawie 40 proc. elektronicznie. Cieszymy się ze stopniowego wzrostu płatności bezgotówkowych. Ale gotówka w Polsce jeszcze trzyma się mocno – stwierdził prezes Kiciński. W ramach drugiej edycji akcji "Warto bezgotówkowo" przewidziany jest tydzień płatności bezgotówkowych, w dniach od 15 do 19 października. Organizatorzy zapowiadają akcje promocyjne i edukacyjne. Po szczegóły zapraszają na stronę www.wartobezgotowkowo.pl.

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL