fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Polska traci na konkurencyjności

Bloomberg
Aż o pięć pozycji w dół spadła Polska w rankingu konkurencyjności 63 gospodarek świata. Najlepiej jest w Hongkongu, najgorzej w Wenezueli.

Najnowszy ranking szwajcarskiego IMD - Instytutu Rozwoju Zarządzania (Institute of Management Development) nie jest korzystny dla Polski. Nasz kraj zajął 38 miejsce na 63 ocenione gospodarki. To o 5 miejsc gorzej niż rok temu. Wśród krajów Unii Polska wyprzedziła osiem innych gospodarek, m.in. włoską, portugalską, węgierską i słowacką. Najgorzej konkurencyjność ma się w Chorwacji (59 miejsce).

„Każdy kraj w naszym badaniu jest oceniany na podstawie analizy 333 kryteriów zgrupowanych w cztery główne grupy kluczowych aspektów gospodarki danego państwa: stan gospodarki, efektywność działania rządu; stan środowiska biznesowego i stan infrastruktury" - wyjaśniają autorzy zestawienia.

Najwięcej konkurencji jest, podobnie jak przed rokiem, w Hongkongu. Na drugim miejscu też bez zmian - najbardziej konkurencyjna gospodarka Europy - Szwajcaria a na trzecie z czwartego awansował Singapur.

Gospodarka amerykańska spadła poza podium a do piątki wskoczyła z ósmego miejsca Holandia. W dziesiątce jeszcze członkowie Unii - Irlandia, dania, Luksemburg, Szwecja a zamykają czołówkę Zjednoczone Emiraty Arabskie (awans o 5 pozycji).

Żadnej konkurencji nie dostrzegli z ostatniej w notowaniu Wenezueli. Najgorszym krajem w Europie jest Ukraina, która z 59 pozycji spadła na 60 miejsce.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA