fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Coraz łatwiej sprzedać fakturę

Fotorzepa, Mateusz Pawlak matp Mateusz Pawlak
Receptą na zatory płatności może być faktoring. Do niedawna dostępny raczej dla dużych graczy zaczyna coraz śmielej celuje w mikro firmy.

Nie tylko średnie i duże firmy, ale również mikroprzedsiębiorcy mogą skorzystać z finansowania swojej działalności usługą faktoringu. Co więcej, mogą zabezpieczyć swoją płynność finansową wyłącznie za pośrednictwem internetu – bez wychodzenia z domu i konieczności dostarczania dokumentów. Taką innowacyjną, usługę uruchomiła właśnie firma NFG, spółka wchodząca w skład konsorcjum Kaczmarski Group. Jest ona dostępna w ramach Systemu Terminowych Płatności FairPay.pl. To kolejny tego typu produkt na rynku. Od kilku lat funkcjonuje już platforma handlu fakturami Faktorama.

Na pieniądze od swoich kontrahentów najdłużej czekają zazwyczaj najmniejsze firmy. Przeciętny czas oczekiwania na zapłatę w przypadku mikroprzedsiębiorstw to 3 miesiące i 24 dni. Największe firmy czekają na przelew średnio o miesiąc krócej. To wyniki najnowszej edycji cyklicznego badania Krajowego Rejestru Długów i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce „Portfel należności polskich przedsiębiorstw".

- Im mniejsza firma, tym większy ma problem – uważa Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów. Najmniejsi przedsiębiorcy, nie dość, że najdłużej czekają na swoje pieniądze, to dodatkowo ich kondycja finansowa jest najbardziej zależna od pojedynczych opóźnień w spłacie. Zdarza się, że faktura na kilka, czy kilkanaście tysięcy złotych jest w stanie spowodować problemy z płynnością finansową, a nawet doprowadzić do bankructwa małej firmy – dodaje Adam Łącki.

Właśnie do najmniejszych przedsiębiorców skierowana jest usługa całkowicie internetowego faktoringu oferowana przez NFG, z konsorcjum Kaczmarski Group.

- Finansowanie należności poprzez faktoring dotychczas było usługą głównie dla większych podmiotów gospodarczych. Nie jest to też usługa tania. Mikro i małe firmy do tej pory były traktowane trochę po macoszemu. Faktoring był praktycznie poza ich zasięgiem. eFaktoring zdecydowanie zmienia ten stan rzeczy - podkreśla Michał Pawlik, prezes Zarządu NFG.

Jak to właściwie działa? Aby szybciej uzyskać pieniądze za wystawione przez siebie faktury, firma czyli faktorant, korzysta z usług wyspecjalizowanej instytucji czyli faktora. Po przyznaniu limitu faktoringowego klient ma możliwość finansowania wybranych przez siebie faktur w wysokości 100 proc. ich wartości do poziomu określonego w umowie. Zarówno decyzja o przyznaniu limitu, jak i zawarcie umowy odbywa się online, a środki są dostępne nawet w kilkanaście minut od zaakceptowania wniosku.

- Kiedy zbliża się termin, w którym firma musi opłacić wystawione jej faktury, a jeden z kontrahentów nie zapłacił na czas, często pojawia się luka, którą trzeba jakoś załatać. W przypadku małych firm temu celowi służy zazwyczaj kredyt lub pożyczka. eFaktoring daje możliwość znacznie prostszego i szybszego zdobycia finansowania, dzięki czemu firma jest w stanie utrzymać płynność finansową w trudnych dla niej momentach – wyjaśnia Michał Pawlik. - eFaktoring to cichy faktoring, co gwarantuje dyskrecję. Klient, któremu wystawiono fakturę nie dowie się o jej finansowaniu – dodaje.

Podobną usługę już od 2 lat oferuje też serwis Faktorama. To rozwiązanie, które połączyło świat faktoringu i rynków kapitałowych. Pozwala inwestorom pożyczać gotówkę zabezpieczoną wierzytelnościami firm i dzięki temu zarabiać zarabiać. Faktorama zainicjowała w Polsce platformę rynkową, gdzie prywatni inwestorzy mogą zakupić faktury.

Sprzedający,wystawiając faktury z odroczonym terminem płatności, mogą niemal od razu po transakcji otrzymać zapłatę za swoje towary czy usługi. Co istotne, nie muszą przy tym podpisywać długoterminowej umowy oraz mają możliwość sprzedaży faktur nawet o niewielkiej wartości. Dla kupujących jest to natomiast alternatywny sposób inwestowania środków oraz gwarancja wysokich stóp zwrotu przy stopie ryzyka zbliżonej do obligacji korporacyjnych płatnika.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA