fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Kwarantanna w USA dla dolarów z Azji

Bloomberg
Banknoty dolarów USA spotkało to samo, co wielu podróżnych wracających z Chin, Włoch lub innych ognisk wirusa: kwarantanna

Amerykański bank centralny Fed wprowadził kwarantannę dla banknotów dolarowych pochodzących z Azji przed ich ponownym wprowadzeniem do obiegu w amerykańskim systemie finansowym. To zapobiegawcze działania przed wirusem — powiedziała Reuterowi pracownica banku. Regionalne oddziały Fed pomagające w podaży środków płatniczych będą odkładać na 7-10 dni partie banknotów sprowadzone z Azji przed ich przejrzeniem i rozdzieleniem na instytucje finansowe. Pierwszy raz zastosowano takie rozwiązanie 21 lutego — poinformowała.

Według amerykańskiej sieci ośrodków kontroli chorób i prewencji CDC, istnieje możliwość przenoszenia się wirusa na przedmiotach mających bezpośredni kontakt z nim, choć główną drogą jest nadal przenoszenie z człowieka na człowieka. CDC zaleca obywatelom wracającym z Chin i z innych krajów wysokiego ryzyka pozostanie w domu przez 14 dni. Światowa Organizacja Zdrowia jest bardziej ostrożna i zaleca konsumentom używanie tam gdzie to możliwie bezkontaktowych form płacenia.

Czytaj także: Goldman: Wirus spowolni wzrost w USA

Dolary USA są najbardziej popularną walutą, Fed szacuje ich obieg na świecie na 1,75 bln. Wiele z tej sumy krąży poza Stanami, większość znajduje w Azji, gdzie dolar jest często mocniejszy od miejscowej waluty. Używane banknoty są zwykle brudne. Naukowcy z Uniwersytetu Nowojorskiego zidentyfikowali w opracowaniu z 2014 r. 3 tys. rodzajów bakterii na banknotach z racji ich wielokrotnego przechodzenia z ręki do ręki. Fed nie posunął się tak daleko jak banki centralne w Chinach i Korei, które poleciły odkażać banknoty promieniami ultrafioletowymi albo niszczyć je. Przedstawiciele banku ze Stanów są jednak w stałym kontakcie z CDC i Departamentem Stanu, jeśli idzie o rozpowszechnianie się wirusa, gotowi dodać inne regiony do listy objętych kwarantanną — powiedziała przedstawicielka banku.

12 oddziałów Fed od Richmond po San Francisco odpowiada za podaż banknotów i monet, przyjmuje depozyty nadwyżek gotówki z banków na całym świecie oraz przekazuje pieniądze instytucjom, które o to wystąpią. Niektóre banki zagraniczne wysyłają nadwyżki dolarowe do Stanów zwykłymi samolotami. Oddziały sprawdzają otrzymane środki, usuwają z obiegu uszkodzone i wykrywają podrobione. Trwa to od 5 do 60 dni, wyższe nominały są odprawiane szybciej. Fed rozdziela średnio 34 mld dolarów rocznie w banknotach papierowych.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA