fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Amerykanie nie idą na emeryturę. Ale nie chodzi o pieniądze

Fotolia
W USA wśród osób w wieku emerytalnym coraz więcej wybiera pracę zamiast odpoczywania w domu.

Według badań przeprowadzonych na zlecenie firmy TD Ameritrade wśród mieszkańców USA w wieku emerytalnym lub zbliżającym się do wieku emerytalnego rośnie grono tych, którzy nie zamierzają przechodzić na emeryturę lub też wolą pracować nadal pobierając świadczenia. Mogłoby się wydawać, że przyczyny dalszej aktywności zawodowej są czysto finansowe, ale okazuje się, że argumenty związane z pieniędzmi są na dalszym planie.

Ankietowani jako główne powody, dla których pozostają aktywni zawodowo (choć często w ograniczonym stopniu) wskazują np. przyzwyczajenie do codziennej pracy, zapobieganie depresji czy też chęć podążania za marzeniami. 60 procent osób, które zamierzają pozostać aktywne na emeryturze, wierzy też, że pozwoli to zapobiec nudzie.

Według badań dalszą pracę po osiągnięciu wieku emerytalnego planuje jedna trzecia Amerykanów po czterdziestce. Deklaracje i plany przekładają się na konkretne działania i znaczący wzrost pracujących emerytów – w 2018 roku 27 proc. osób między 65 a 74 rokiem życia utrzymało swoją pracę (lub znalazło inną) podczas gdy w 1998 takich pracujących emerytów było w tym przedziale wiekowym zaledwie 17,7 proc. W przypadku osób w wieku powyżej 75 lat procent pracujących wzrósł z 4,7 w 1998 do 8,7 proc w 2018.

- Pracują dłużej nie tylko z powodów finansowych, ale dlatego, że chcą wciąż utrzymywać swój umysł w formie, nie chcą się nudzić. Widać wyraźnie pozytywne motywacje do dłuższej aktywności zawodowej – mówiła serwisowi Yahoo Finance Christine Russell z TD Ameritrade. 

Ankieta została przeprowadzona na próbie 2 tysięcy dorosłych Amerykanów.

Również w Polsce rośnie liczba pracujących emerytów. Według danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na koniec 2018 roku było w Polsce 742 tys. pracujących emerytów, czyli niemal 30 procent więcej niż w 2015. W przypadku Polski można jednak domniemywać, że głównym powodem są jednak finanse.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA