fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Pieniądza przybywa najszybciej od dwóch lat

Adobe Stock
Podaż pieniądza w polskiej gospodarce zwiększyła się w lutym o 9,8 proc. rok do roku, po zwyżce o 8,8 proc. w styczniu. Tak szybko nie rosła już od ponad dwóch lat.

Dane te, opublikowane w piątek przez NBP, dotyczą tzw. agregatu M3, który obejmuje gotówkę w obiegu oraz depozyty bieżące i lokaty o terminie zapadalności do dwóch lat.

Ankietowani przez „Rzeczpospolitą” szacowali przeciętnie, że podaż pieniądza M3 w lutym zwiększyła się o 8,9 proc. rok do roku. Faktyczny odczyt jest najwyższy od lata 2016 r.

Wzrost podaży pieniądza przyspiesza systematycznie od niemal roku. To przede wszystkim efekt coraz większej aktywności na rynku kredytowym. Zobowiązania gospodarstw domowych wobec banków zwiększyły się w lutym (w ujęciu transakcyjnym, czyli po oczyszczeniu m.in. z wpływu zmian kursów walut) o 6,1 proc. rok do roku, najbardziej od marca 2012 r.

W samym lutym do wzrostu podaży pieniądza przyczyniły się też zakupy papierów dłużnych przez banki. Należności banków z tego tytułu wzrosły (w ujęciu transakcyjnym) o 1,1 proc., najbardziej od maja 2017 r.  

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA