fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Finanse

Rosjanin oskarżony o wypranie w bitcoach 4 mld dol. aresztowany

123RF
Grecka policja w niewielkiej nadmorskiej wiosce na północy kraju aresztowała Alexandra Vinnika. Określiła go jako „poszukiwanego międzynarodowym listem gończym organizatora przestępczej organizacji”. Jest on oskarżony o wypranie w bitcoinach ponad 4 mld USD, w tym również funduszy pozyskanych w wyniku hakerskiego ataku na bitcoinową giełdę Mt Gox.

Dochodzenie w tej sprawie prowadził amerykański departament sprawiedliwości razem z kilkoma innymi agencjami federalnymi i siłami specjalnymi. Vinnik jest operatorem BTC-e, giełdy od 2011 r. wykorzystywanej do obrotu cyfrową walutą bitcoin. Była ona wykorzystywana do wyprania ponad 4 mld USD otrzymywanych od ludzi trudniących się działalnością przestępczą od ataków hakerskich po handel narkotykami.

Amerykańskie władze wiążą też Vinnika z bankructwem Mt Gox, japońskiej giełdy bitcoinowe, która padła w 2014 r. po hakerskim ataku. Vinnik zdobył fundusze z tej przestępczej operacji i wyprał je za pośrednictwem BTC-e i Tradhill, innej należącej do niego giełdy zlokalizowanej w San Francisco.


Aresztowanie Vinnika to najnowsza z całej amerykańska operacja wymierzona w rosyjskich cyberprzestępców działających w Europie. Przed tygodniem rozbito dwie nielegalne internetowe platformy handlujące narkotykami, bronią i pochodzącymi z kradzieży i rozboju cennymi przedmiotami.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA